Annonce

Annonce

Brev:

Kærestetur eller ej!


8. november 2015

Alder:
9 mdr.

Kærestetur eller ej!

Hej Helen.

Jeg skriver fordi min kæreste har vundet et af de her cruise på Oslo båden- en forlænget weekend, Torsdag-søndag.

Vi har en datter på 9 måneder. Min kæreste vil gerne at vi gør en kærestetur ud af hans præmie, men jeg har det så skidt med at lade min datter passe så længe. Det ville være hendes mormor og morfar der skulle passe, og dem ser hun flere gange ugentlig og er glad for dem. Hun er blevet passet før af dem- få gange, men altid på det vilkår jeg hurtig kan komme hjem. Det har endnu ikke været nødvendigt. Men skulle det blive det, kan jeg jo ikke bare sådan lige komme hjem fra Olsobåden.

Jeg har sagt at jeg synes min kæreste skal tage en god ven med og give den ...


Annonce

... gas, men han insisterer på jeg skal jeg med- og mener vi kunne have godt af et "get away"! Han har sikkert ret, men jeg synes jo stadig at A er så lille, og hvad hvis hun bliver ked af det. Min frygt er simpelthen at hun skal føle sig svigtet. Jeg har selv før prøvet at både føle mig svigtet og forladt af min mor ( grundet akut sygdom ) og jeg har lovet mig selv at jeg vil gøre ALT i verden for at A ikke skal få en følelse. Samtidig kan jeg godt se det hele fra min kærestes side.

Vil du mene at en velfungerende glad pige, med god rytme, god appetit og masser af tillid til mormor og morfar ville kunne klare at blive passet så længe.

Venlig hilsen
En mor, der ville give alt for klone sig!

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning - 4

Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning 3

Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


18. september 2026 | Amning | 10 mdr.

Næste skridt ammenedtrapning

Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Selleri

Fra 6 mdr´s alderen vil mange børn nyde at spise flere rodfrugter, da de smager af noget. Selleri er en rodfrugt.

Rodfugter har en naturlig sødme og denne kommer især frem, hvis rodfrugterne bages i ovnen. Du kan lave mos af rodfrugter og du kan også give dit barn større stykker af bagte rodfrugter, som det selv kan spise - rodfrugter er vigtige som en varieret del af både din og barnets kost.

Du skal dog være opmærksom på at selleri indeholder nitrat og det bør...

Læs mere i Babylex

Klumpfod

Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.

Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.

Drenge fødes hyppigere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Allerførst: Endnu en gang bøjer vi os i støvet for dig og din fantastiske rådgivning! Du skrev, at vi nok hellere måtte se at få den der natflaske sendt på pension - trods vores ængstelse ved at røre ved barnets vaner. Det tog.... 3 minutter, og hvis vores dreng kunne tale, ville han sige: "Tusind tak, Helen, fordi du fik far og mor til at smide den der elendige flaske ud, for det er meget hyggeligere at sidde på skødet og fedte med en banan og få en nat-historie". Bagefter lægger han sig ned og sover fuldstændigt som vanligt. Det er jo top!!!

Mor til Jens på 13 måneder


Annonce