Annonce

Annonce

Brev:

Kærestetur eller ej!


8. november 2015

Alder:
9 mdr.

Kærestetur eller ej!

Hej Helen.

Jeg skriver fordi min kæreste har vundet et af de her cruise på Oslo båden- en forlænget weekend, Torsdag-søndag.

Vi har en datter på 9 måneder. Min kæreste vil gerne at vi gør en kærestetur ud af hans præmie, men jeg har det så skidt med at lade min datter passe så længe. Det ville være hendes mormor og morfar der skulle passe, og dem ser hun flere gange ugentlig og er glad for dem. Hun er blevet passet før af dem- få gange, men altid på det vilkår jeg hurtig kan komme hjem. Det har endnu ikke været nødvendigt. Men skulle det blive det, kan jeg jo ikke bare sådan lige komme hjem fra Olsobåden.

Jeg har sagt at jeg synes min kæreste skal tage en god ven med og give den ...


Annonce

... gas, men han insisterer på jeg skal jeg med- og mener vi kunne have godt af et "get away"! Han har sikkert ret, men jeg synes jo stadig at A er så lille, og hvad hvis hun bliver ked af det. Min frygt er simpelthen at hun skal føle sig svigtet. Jeg har selv før prøvet at både føle mig svigtet og forladt af min mor ( grundet akut sygdom ) og jeg har lovet mig selv at jeg vil gøre ALT i verden for at A ikke skal få en følelse. Samtidig kan jeg godt se det hele fra min kærestes side.

Vil du mene at en velfungerende glad pige, med god rytme, god appetit og masser af tillid til mormor og morfar ville kunne klare at blive passet så længe.

Venlig hilsen
En mor, der ville give alt for klone sig!

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sove ude

Helt små børn skal man være forsige med at lade sove ude i barnevogn. En tommelfingerregel er, at spædbørn ikke bør sove ude, før de har genvundet deres fødselsvægt og vægten skal være mere end 3000g.

At sove ude om sommeren er enkelt. Stil barnevognen i skyggen og hold øje med dit barns temperatur ved at mærke det i nakken. Dit barn vil nyde at stå under et træ og se vinden i bladende. Et insektnet kan yde god beskyttelse mod insekter, men brug det kun, hvis der er insekter.

Læs mere i Babylex

Barselshvile

Førhen i tiden var kvinder som lige havde født indlagt på sygehuset i flere dagen inden de kom hjem. I dag kommer man hjem så snart man har lyst og føler sig parat til det og det sker også at man kommer hjem før man som mor egentlig føler sig helt parat ... Det er mere og mere almindeligt at gå hjem allerede få timer efter fødslen.

Når man går tidligt hjem, så vil det være rigtig godt at den nybagte far har mulighed for at tage nogle dage fri, så den lille nye familie kan lære...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Allerførst: Endnu en gang bøjer vi os i støvet for dig og din fantastiske rådgivning! Du skrev, at vi nok hellere måtte se at få den der natflaske sendt på pension - trods vores ængstelse ved at røre ved barnets vaner. Det tog.... 3 minutter, og hvis vores dreng kunne tale, ville han sige: "Tusind tak, Helen, fordi du fik far og mor til at smide den der elendige flaske ud, for det er meget hyggeligere at sidde på skødet og fedte med en banan og få en nat-historie". Bagefter lægger han sig ned og sover fuldstændigt som vanligt. Det er jo top!!!

Mor til Jens på 13 måneder


Annonce