Annonce

Annonce

Brev:

Baby 6 måneder, irriteret, sart hovedbund, kløe, hårtab


24. oktober 2015

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Baby 6 måneder, irriteret, sart hovedbund, kløe, hårtab

Kære Helen,

Jeg har SÅ mange spørgsmål jeg gerne ville stille dig, men dette er min største bekymring.

Min datter Enna er 6 måneder, bliver 7 d. 2 April. Hun er en lækker lille nougatmus, med det lækreste sorte krøllede fyldige hår, eller det havde hun.

Hun har længe døjet med meget tør hovedbund, flager, måske arp.
Jeg har gjort hvad de profesionelle og venner, familie og bekendte har anbefalet mig, brugt olie og tættekam, men det ser så meget værre ud nu.

Jeg ved at næsten alle babyer mister deres hår, Enna begyndte først at miste da hun var 4-5 måneder gammel, mest bag på hovedet og siderne hvor hun ligger. Hun har indtil da ligget på en "Fossflake" babymadras som åbenbart har gjort at hun ikke fik liggehår.
Det foran begyndte først at forsvide da jeg for alvor begyndte på "Arp kuren" hvilket jeg ville ønske jeg aldrig havde gjort. Jeg blev anbefalet at smøre ...


Annonce

... hovedbunden/håret med olie, lade det sidde/trænge ind og så frisere med en tættekam. Derefter ved omkring 5 måneder begyndte hun at tabe mere på hele hovedet og mest foran. Hendes hovedbund er meget lysere end resten af kroppen og meget sart. Fuld af sår fordi det klør.

Jeg får så det så dårligt med at jeg intet kan stille op.

Min lille baby, lider om natten, kradser sig, hiver i håret og vågner op med små bitte skrig i løbet af natten, nok fordi hun nok får kradset sig selv til blods. Overvejer om jeg skal give hende en tynd bomulds hue på, men hun bliver så varm om natten.

Hun fik før hun var 3 måneder gammel, 2 fortænder i undermunden, nu er der 5-6 flere tænder på vej. Hun har ikke pivet over tænderne, men det må da oveni en irriteret hovedbund være møj ubehageligt.

Jeg ville ønske jeg kunne sende nogle billeder med, så du kan se hvor slemt det ser ud.

De bedste hilsner
Nadia.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tøj tjekliste - Grundudstyr nyfødt

Barnet har brug for tøj, der passer i størrelsen, og som er blødt og behageligt at have på. Hvis tøjet er for småt og strammer, kan barnets bløde knogler påvirkes. Tøjet bør endvidere passe til årstidernes skiften.

Det kan være svært at købe alt babytøjet, imens du er gravid, da du ikke ved, hvor meget din baby måler og vejer. Når den lille først er kommet til verden, så er det lettere at købe tøj i den rette størrelse.

Som grundudstyr til en nyfødt kan...

Læs mere i Babylex

Bug Buster

Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.

Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.

Du kan købe "Bug Buster"...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg er meget imponeret over din indsats og dit engagement på netsundhedsplejerske.dk. Du formår at være omsorgsfuld og nærværende på skrift og du er utrolig tålmodig i dine svar til alle slags bekymrede mødre. Du udviser stor viden, erfaring og faglighed samtidig med, du respekterer den enkelte familie og moderens unikke viden om eget barn.

Dine fremragende svar bærer tydeligt præg af dit anerkendende børnesyn med fokus på det lille, kompetente barn. Jeg har haft stor glæde af dine mange svar. Tak for hjælpen!

Venlig Hilsen Mira

P.S. Tak for bogen "Du bliver en skøn mor". Jeg føler mig som en skøn mor når jeg læser i den...!


Annonce