Svar: Høj stol
Kære Sussi
Tak for dit brev :)
Jeg vil anbefale dig, at du starter med at give din datter lidt mad i hånden, som hun selv kan sidde og gumle på. Det kan være ristede rugbrødsbjælker, agurk, bløde frugtbåde osv.
Når hun starter med at sidde og spise lidt selv, så bliver hun opmærksom på, at det er spisetid og hvad der nu skal ske. Samtidig sætter det gang i tarmperistaltikken, når hun sidder og sutter og gumler - og dermed gang i maven. Og da hun naturligt bliver generet af dette, så synes jeg at du her skal tage hende ind på puslebordet, skifte hende, hjælpe hende med lidt bengymnastik osv. og se om ikke afføringen så kommer. Efter skiftning vil hun naturligt være mere parat til at spise og koncentrerer sig om maden - og så kan du give hende skemaden :)
Hvis det er ...
... skemaden, som sætter voldsomt gang i maven, så kan du også starte med at tilbyde hende dette og så skifte hende - og igen sætte hende i den høje stol efterfølgende, tilbyde hende lidt mad i hånden, som hun selv kan gumle på osv. Så du på den måde holder fast i at lære hende, at maden indtages i den høje stol og ikke i en skråstol:)
Hun må naturligvis også gerne sidde på skødet af dig:)
I takt med at hun får mere og mere rigtig mad og hendes problemer med refluks forhåbentlig bliver mindre, så vil hendes afføringsmønster sandsynligvis også ændre sig. At hun lige nu har afføring når hun spiser, behøver altså ikke at fortsætte. Og lige nu er det helt okay, at du giver hende en pause i måltidet, hvor du så skifter hende og derefter fortsætter med maden:)
Fortsat held og lykke.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
Viden om børn:
Sko
Det er vigtigt at barnets muskulatur i fødderne får mulighed for at udvikle sig rigtigt. Dette gøres bedst, hvis barnet får lov til at gå så meget som muligt på bare fødder.
Som hovedregel har børn ikke brug for sko, før de begynder at rejse sig og gå rundt. Når barnet skal have sin første sko, er det vigtigt at skoen er blød og passer til barnets fod. Der bør være en fast hælkappe og skoen bør ikke være så stor, at barnet risikerer at glide frem i den. Hvis foden glider, er...
Rødbede
Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.
Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.
Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.
Kærlig hilsen Stine






