Annonce

Annonce

Svar: Søvn og kost, 5 måneder søn


6. februar 2005

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Katja og Thomas

Først vil jeg lige sige at jeg er sikker på at I ikke er dårlige forældre og nu skal jeg fortæller jer hvorfor! Når et lille barn græder, så er det udtyk for at barnet har et behov. Kun ved at græde kan det lille barn fortælle at noget ikke er som det skal være. Det kan være bleen der skal skiftes, det kan være behovet for at blive taget op, det kan være sult, det kan være en drøm, det kan være behovet for trygheden og de omsluttende arme, det kan være ondt i maven... ja det kan være så mange ting. Men uanset hvad, så fortæller barnet at noget ikke er som det skal være og det skal forældrene reagere på. Det har I gjort og det er meget fint!

Nu er jeres søn 5 mdr gammel. Han ved stadig ikke at I er hos ham, selv om han ikke kan se jer, men han har lært at I kommer når han græder. Det er en god erfaring han har med sig. Det betyder ikke at I skal komme rendende med det samme, hver gang han siger noget nu. I må godt trække tiden lidt. Hvis han f.eks. vågner og har drømt og græder ulykkeligt, så skal I naturligvis være der med det samme, men hvis han ligger og småpiver lidt, uden at være egentlig ked af det, så sker der ikke noget ved at I venter. På samme måde hvis han vågner og er frisk og glad, så må han gerne ligge og pludre lidt for sig selv før I tager ham op.

Det er en svær balance også fordi de meget omsorgsfulde forældre ofte glemmer at der også er omsorg i nogle gange at lade børnene være, lade dem ligge lidt for sig selv. I sådan en situation så kan det faktisk være en god idé at flytte barnet ind på eget værelse, fordi man som forældre så ikke reagerer lige med det samme, når barnet græder. Nogle forældre vælger også at lade barnet blive i samme værelse, men bruger så ørepropper for at holde de mindste lyde ude.

Det er rigtig fint at I har fået ham til at tage flaske og hvis det kan lykkes med modermælk, så kan dette godt være vejen frem, således at du malker lidt ud og han så vænner sig til flasken på den måde. Når han så har vænnet sig til den, så kan I gå over til erstatning. Da modermælk er meget sødt, så kan det nogle gange være en mulighed at komme en smule sukkeri erstatningen, men vælger man dette, så er det meget meget vigtigt at man i løbet af få dage trapper ud af sukkeret og barnet fortsætter med den rene erstatning. Det er jo et valg imellem at barnet får lidt sukker eller ikke får nok at spise.

Det kan også godt være at det at ...


Annonce

... han bliver ammet først og derefter tilbydes erstatning vil virke. Simpelthen fordi han, når han tilbydes flasken ikke vil være så sulten at han hellere vil brystet, men derimod mere rolig og derfor bedre accepterer. Samtidig vil det også være nemmere for ham at spise på flasken og han vil dermed kunne spise lidt mere og bedre kunne få dækket sit behov.

En plan for dagen med 3 måltider skemad kunne se således ud:
Morgen: Bryst og/eller flaske
Formiddag: Grød og/eller flaske
Frokost: Grød eller grøntsagsmos, evt. frugtmos til dessert og bryst og/eller flaske
Eftermiddag: Bryst og/eller flaske
Sen eftermiddag: Evt bryst og/eller flaske
Aften: Grøntsagsmos, evt. frugtmos til dessert, bryst og/eller flasske
Sen aften: Bryst og/eller flaske
Nat: Evt. bryst og/eller flaske

Hvorvidt han allerede nu kan klare 3 måltider skemad, må I prøve at vurdere. Umiddelbart tænker jeg at I skal bibeholde to måltider og så supplere med flaske, enten erstatning eller udmalket modermælk. Når han nærmer sig de 6 mdr, kan I vurdere om han er parat til 3 måltider skemad.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Med hensyn til hans urolige søvn/klynken om natten, så lyder det som om han drømmer og derfor ligger lidt uroligt. Umiddelbart skal I ikke tage ham op, måske kan I nøjes med at hjælpe ham med at skifte stilling, stryge ham over håret, putte dynen lidt ekstra om ham igen og se om han ikke kan falde til ro ved dette. Han behøver ikke at komme i arm og blive vugget her. Hvor længe man skal lade et barn ligge - tja det kommer an på hvordan barnet græder. Hvis det er småklynken i søvne, så skal man prøve at lade barnet finde roen igen, hvis det er decideret gråd, så skal man tage barnet op. At sætte tid på er svært, men tre minutter kan være en rettesnor.

At sidde med ham hvor han græder i 35 minutter, det ville være hårdt for enhver. Jeg kan godt forstå jeres tanke om at han ligger I jeres arme og græder og dermed ikke er forladt. Alternativt kan I forsøge at putte ham og stille og roligt sidde hos ham, vugge ham blidt imens han ligger i sengen, evt. putte ham med en sut og rullet godt ind i dynen. Hvis han skriger så meget som du beskriver, så giv ham lidt sukkervand. Selvfølgelig kun få ml, da du skal være sikker på at hans mælkebehov bliver dækket; men som du beskriver det her, så tror jeg det kunne have en effekt hos jer.

Det var rigtig mange spørgsmål, jeg håber jeg kom omkring dem alle - rigtig meget held og lykke fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.

Lur og sovetid aften

Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fladt baghoved

Da små børns kranieknogler er bløde og ikke helt sammenvoksede, kan de tage facon efter, hvordan barnet lejres. Det kan give barnet en flad eller skæv hovedfacon, - dette kaldes lejringsbetinget skævhed af kraniet.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at børn altid lejres på ryggen, når de skal sove, fordi dette mindsker risikoen for vuggedød. Du skal være opmærksom på, at barnet ikke ligger med hovedet til den samme side, hver gang det sover, da dette kan medføre, at barnet får en skæv...

Læs mere i Babylex

Fontanellen

Det bløde punkt, som barnet har oven i hovedet, kaldes fontanellen. Barnet fødes med flere fontaneller, som er de steder, hvor kranieknoglerne mødes og endnu ikke er vokset sammen. Når barnet skal fødes, er det rigtig smart, at kranieknoglerne er bevægelige, så hovedet lettere kan komme igennem fødselsvejen. Samtidig sikrer bevægeligheden, at der er plads til, at barnets hjerne kan vokse.

Der sker ikke noget ved at røre forsigtigt ved fontanellen, og du kan roligt rede med en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Hvor er det skønt at jeg kan skrive til dig og tak for dine altid fyldestgørende og indlevende svar - det savner jeg meget fra min egen sp!

Mange hilsner
Rikke, mor til dreng på 5 måneder


Annonce