Brev:
Sove i barnevogn mere end 40 min.
Hej Helen
Lillesøster en en glad og veltilpas pige på 3 måneder, ca. 7,5 kg og 64cm.
Jeg kæmper med at få hende til at sove i barnevognen om dagen, hun falder i søvn ved at få sutten (brystet byttes ud med sutten, dog med lidt protest), mens jeg går med hende i armene og vugger. Kun holder ikke nok på sutten til at jeg kan ligge hende i barnevognen med den og den så bliver der. Når øjnene er lukket og hun er faldet hen, men ikke sover tungt kommer hun i liften/barnevognen. Her kan hun så ligge i 30 -40 min, hvorefter hun slår øjnene op og smiler. Disse lurer bliver det til 5 til 6 af om dagen.
Om natten sover hun ofte fra 21.30 til 03, enkelte gange helt til kl. 5, før hun melder sig første gang, herefter vågner hun igen med to til tre timers interval. Hun står op omkring kl. 7 ( det sørger storebror ofte for, da hun skal kysses som noget af det første på dagen :-)..).
Jeg har forsøgt den sidste månedstid at stå vagt ved ...
... barnevognen for at fange hende, så hun kan sove min. 1,5 time. Men det lykkes yderst sjældent. Hun er ikke sønderligt begejstret for sutten, men den kan bruges når hun skal falde i søvn hos mig før luren, men forsøger jeg at give hende den når hun vågner, så stritter hun imod og vågner endnu mere. Nogle forslag så hun kan få en eller flere lidt længere lur?
Til info kan hun sagtens sove 1,5 til 2 timer i dagtimerne, hvis hun sidder i viklen hos mig, nogle gange med en kort opvågning efter ca. 40 min.
Jeg har forsøgt at ligge med hende i sengen, men så snart jeg forsøger at komme ud af sengen vågner hun, så det har jeg droppet.
Jeg har forsøgt at trille en lang tur med barnevognen, men det bliver bare til en masser gråd, når hun efter 40 min. Vågner, ligger og får øjne og så ikke kommer op/får mad derefter. Desuden vil jeg gerne at hun ikke behøves at have barnevognene i bevægelse for at sove.
Med venlig hilsen
Matildes mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet
Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.
Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...
13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...
4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...
Viden om børn:
Tøj tjekliste - Grundudstyr nyfødt
Barnet har brug for tøj, der passer i størrelsen, og som er blødt og behageligt at have på. Hvis tøjet er for småt og strammer, kan barnets bløde knogler påvirkes. Tøjet bør endvidere passe til årstidernes skiften.
Det kan være svært at købe alt babytøjet, imens du er gravid, da du ikke ved, hvor meget din baby måler og vejer. Når den lille først er kommet til verden, så er det lettere at købe tøj i den rette størrelse.
Som grundudstyr til en nyfødt kan...
Sele til barnevogn
Barnevognssele anvendes, når der er risiko for at barnet kan falde ud af barnevognen og barnet bør være under opsyn, når det er i sele. De fleste børn har brug for sele i barnevognen fra de er 6 måneder gamle - nogle børn lidt før.
Du bør altid vælge en barnevognssele som er DVN mærket (Dansk Varefakta Nævn). Selen skal spændes fast i barnevognens bund og den må ikke kunne trækkes løs.
Selvom barnet ligger i DVN mærket sele, skal der altid være opsyn med et barn...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.