Annonce

Annonce

Brev:

Sove i barnevogn mere end 40 min.


4. august 2015

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Sove i barnevogn mere end 40 min.

Hej Helen

Lillesøster en en glad og veltilpas pige på 3 måneder, ca. 7,5 kg og 64cm.

Jeg kæmper med at få hende til at sove i barnevognen om dagen, hun falder i søvn ved at få sutten (brystet byttes ud med sutten, dog med lidt protest), mens jeg går med hende i armene og vugger. Kun holder ikke nok på sutten til at jeg kan ligge hende i barnevognen med den og den så bliver der. Når øjnene er lukket og hun er faldet hen, men ikke sover tungt kommer hun i liften/barnevognen. Her kan hun så ligge i 30 -40 min, hvorefter hun slår øjnene op og smiler. Disse lurer bliver det til 5 til 6 af om dagen.

Om natten sover hun ofte fra 21.30 til 03, enkelte gange helt til kl. 5, før hun melder sig første gang, herefter vågner hun igen med to til tre timers interval. Hun står op omkring kl. 7 ( det sørger storebror ofte for, da hun skal kysses som noget af det første på dagen :-)..).

Jeg har forsøgt den sidste månedstid at stå vagt ved ...


Annonce

... barnevognen for at fange hende, så hun kan sove min. 1,5 time. Men det lykkes yderst sjældent. Hun er ikke sønderligt begejstret for sutten, men den kan bruges når hun skal falde i søvn hos mig før luren, men forsøger jeg at give hende den når hun vågner, så stritter hun imod og vågner endnu mere. Nogle forslag så hun kan få en eller flere lidt længere lur?

Til info kan hun sagtens sove 1,5 til 2 timer i dagtimerne, hvis hun sidder i viklen hos mig, nogle gange med en kort opvågning efter ca. 40 min.

Jeg har forsøgt at ligge med hende i sengen, men så snart jeg forsøger at komme ud af sengen vågner hun, så det har jeg droppet.

Jeg har forsøgt at trille en lang tur med barnevognen, men det bliver bare til en masser gråd, når hun efter 40 min. Vågner, ligger og får øjne og så ikke kommer op/får mad derefter. Desuden vil jeg gerne at hun ikke behøves at have barnevognene i bevægelse for at sove.

Med venlig hilsen
Matildes mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning

Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvnproblemer - 2 måneder

Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...

Læs hele brevet og Helens svar


2. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Ammemønster, søvn og putteritual (uden pilatesbold)

Kære Helen Vi har en dejlig pige på knap 11 uger, hvor vi godt kunne bruge...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Epiduralblokade ved fødsel

En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.

Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.

Læs mere i Babylex

Brystspænding

Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.

Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.

Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tak for at du er til.

Det føles som en dejlig livline at have dig og din hjemmeside, når man er usikker på ting og sager. Man vil jo så gerne gøre alt godt for sit barn:-)

Mor til dreng på 5 måneder


Annonce