Annonce

Annonce

Brev:

Overgive sig til søvn - 2 år, 2 mdr.


4. august 2015

Kategori:
Alder:
2 år, 2 mdr.

Overgive sig til søvn - 2 år, 2 mdr.

Hej Helen.

Tak for dit input til vores drengs søvn/putterutine, desværre føler vi ikke at der sker fremskridt, tværtimod føles det som om vi går baglæns til tider :-(.

Til info sover han maks. 2,5 time til middag (de vækker ham i vuggestuen og det gør vi også, hvis han ikke selv er vågnet) og han bliver vækket om morgenen på samme tidspunkt omkring kl. 7 (kan svinge med op til 30 min.). Rutinen er fastholdt i såvel ferier som weekender.

Vi har fuldt dit råd, nu i godt tre uger, med at putte ham når vi ved at han er træt, for at lære ham at man sover i sengen og ikke leger. Jeg forsøgt en aften med stryge tøj metoden, men han bare græd og blev opkørt over det, mor skulle sidde i stolen ved hans seng!
Desuden er det ikke altid til med den model, fordi lillesøster endnu ikke sover når han skal puttes og ofte gerne vil ammes på det tidspunkt.

Et eksempel på en typisk aften:

Far kan hurtigt få ham til at falde til ro efter de har læst bog (han sidder i sengen) og talt dagen igennem, det tager maks. 10 min. Men når han så får at vide at nu skal ham lukke øjerne og sove, så spørger han prompte efter mor og lillesøster. Når vi så kommer ind er han fuld af spilopper, har sat sig op i sengen, vil læse bogen igen, vil snakke og have vand. Han får vand og vi snakker lidt, og så får han at vide at nu skal han sove.

Jeg kan tit ikke få ham til at lægge sig ned uden at skulle sige "nu skal du ligge dig ned" i en bestemt tone og ofte går der ikke mange minutter før end benene slår ned i sengen, han roder rundt og snakker løs igen. Jeg må nogen gange sige til ham at, nu skal han ligge sig ned og sove, ellers vil jeg gå ud og rydde op, mens han leger og så komme når han er klar til at ...


Annonce

... sove, det hjælper til at han ligger sig ned, men der går ikke længe inden det er glemt igen. Det gentager sig flere gange inden han endeligt falder til ro, her vil han holdes i hånden, dog forsøger jeg at slippe hånden inden han sover helt.

Vi føler begge at han dirigere rundt med os, spørger efter vand flere gange, skal se om lillesøster sover, kysse hende godnat osv. En masse overspringshandlinger for at bestemme slagets gang og på den måde at trække tiden.

Vi er nede på at det tager mellem 45 min og 1 time (fremskridt i forhold til 1 - 1,5 time) at få ham til at sove, men det holder hårdt uanset hvor træt han er. Vi har nu brugt næsten hele sommerferie på opgaven, i håbet om at vi i løbet at ferien kunne nå frem til at putte fx. Kl 20.30 eller 20.15, så far også efter ferien kan hjælpe (han møder tidligt og vil derfor gerne være i seng senest kl. 21). Men vi er pt ikke kommet videre, uanset hvad er klokken 21.30 inden han sover!

Men uanset hvordan han falder i søvn, oplever vi i øjeblikket at han vågner grædende 2 til 3 gange hver nat.

Det skal lige tilføjes at hans sprog er i rivende udvikling og at han kan sige "længere" sætninger med op til 6 til 7 ord fx. "Mig så to mejetærsker udenfor med far". Vi oplever at han er lyn hurtig til at fange nye ord og forsøge sig med dem, men giver det sig også til udtryk i urolig nattesøvn eller kan det var mørkeræd, mareridt eller andet som påvirker?

Vi er ved at blive fortvivlede over at intet syntes at virke og at vi i løbet af de sidste 3 uger ikke føler vi er kommet ud af stedet. Vi har talt om hvorvidt det er en ide at forkorte hans middagslur, men er det for let vi giver op eller har du andre forslag?

Med venlig hilsen
K's mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.

Lære at høre efter

Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...

Læs hele brevet og Helens svar


26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Sut - 23 mdr.

Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...

Læs hele brevet og Helens svar


26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Selvstændig 2 årig

Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.

Forberede barn på flytning

Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tisser i sengen

Over 13 % af danske børn har problemer med at tisse i sengen. Det svarer til, at tre elever i en almindelig folkeskoleklasse oplever en forstyrret nattesøvn med vådt nattøj og sengetøj.

Man ved at de fleste sengevædere er drenge og at tilstanden ofte er arvelig. Sengevædning er primært fysiologisk betinget og skyldes enten manglende produktion af det hormon, der styrer urinproduktionen eller for lille blære i forhold til barnets alder.

Langt de fleste børn vokser...

Læs mere i Babylex

Erstatning - modermælk

Hvis du ikke ammer dit barn, eller hvis du ønsker at supplere din amning med mælk, så er det meget vigtigt, at du giver dit barn modermælkserstatning. Barnet må ikke få almindelig komælk at drikke, før det er 12 måneder gammel.

Modermælkserstatning kan gives fra fødslen. Det er af høj kvalitet, der er store krav til produceringen og sammensætningen af modermælkserstatning, og børn der får modermælkserstatning vokser og trives rigtig godt. Modermælkserstatning forhandles som...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tak for din altid rigtigt gode brevkasse, med masser af nyttige råd og gode, personlige og vedkommende svar.

Jeg glæder mig altid til at modtage svar fra dig.

Sebastians mor


Annonce