Brev:
Mere mad men urolig søvn
Kære Helen.
Tusind tak for dit råd! I hele denne uge har jeg kørt efter skemaet med 3 lurer om dagen og det fungerer rigtig godt for mig!
Det er tit hvor vi først kan få hende til at spise, når hun er faldet i søvn, men så spiser hun tilgengæld også godt så vi er næsten oppe på den anbefalede mængde nu, hvilket er så dejligt.
Dog er der et men.. hun får en flaske omkring kl 24 for det meste i søvne og hun spiser godt, de sidste par dage omkring 150 ml og sover videre. Men hun tager ikke et langt træk, så vågner hun allerede mlm kl 3-4 igen og får mad og er urolig derfra og resten af natten går med at vugge hende til hun ...
... sover og så vågner hun igen måske 30-45 min efter hun er lagt og tager lang tid at få hende til at falde ned. Hun var ellers begyndt at vågne en enkelt gang om natten og spise. Det er underligt for hun burde jo være mere mæt nu.. Vi prøver med sut og hænder hos hende osv men hun er ked indtil vi tager hende op og starter putning igen:(
Hvorfor tror du det sker? Kan vi gøre noget?
Og lige et sidespørgsmål - når hun spiser i søvne og sover videre både om dagen og natten får hun jo ikke bøvset sker der noget ved det? Vi skal vel ikke vække hende helt op når hun lige er faldet i søvn for at bøvse?
Tusind tak!
Kærlig hilsen
Nina
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...
4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...
1. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på 11 uger, som har meget svært ved at sove....
22. marts 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Kære Helen. Uanset hvornår vi lægger vores søn, vågner han HVER nat mellem 3...
8. marts 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Lang eftermiddagslur - kortere søvnstræk om natten
Hej Helen. Vores søn på 2 måneder sover i løbet af dagen lure på 1-2 timer,...
Viden om børn:
Mekonium - den første afføring
Mekonium er betegnelsen for den første afføring, som spædbarnet har. Afføringen er sort og klæbrig og ser ud som tjære.
Det, der kommer ud, er det fostervand, som barnet har drukket, da det lå inde i maven. Det indeholder blandt andet hår og afstødte hudceller. Fostervand, hår og hudceller samler sig i tarmen og bliver udskilt som mekonium, når barnet bliver født. Nogle gange udskiller barnet mekonium forbindelse med fødslen, hvilket er med til at give grønt fostervand.
Optøning af spædbarnsmad
Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:
- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.
- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.
- Mad som har været...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.