Annonce

Annonce

Brev:

Sove sammen eller hver for sig?


24. juli 2015

Kategori:
Alder:
2 år, 10 mdr.

Sove sammen eller hver for sig?

Kære Helen,

Vores to drenge på 5,5 og knapt 3 år er så småt begyndt at lege fint sammen, i perioder hvert fald. Det går ofte vildt for sig, men de kan også godt lege roligt sammen.

De er desværre ofte noget hårde ved hinanden, hvor de slår og skubber, hvis de kommer op at skændes. Den lille er nok den værste, men vi forsøger at fokusere mest på at trøste den der er blevet slået end at skælde den som slår ud. De ved jo godt begge to, at vi ikke vil have det. De bliver rigtig tit uvenner over legetøj (det er her, det kan føre til håndgemæng), og vi må ofte træde til og forsøge at mægle mellem dem. Det får mig til at tænke på en ting:

For knap et år siden lavede vi deres værelser om, så de sover sammen i køjeseng ...


Annonce

... på det ene og har legeværelse på det andet. Det går egentlig fint med at sove sammen, men de har nok ikke helt så meget glæde af det, som vi havde forestillet os, og det får mig til at tænke på, om de måske vil have mere gavn af at have hver deres værelse hvor legetøjet er delt op, imod nu hvor de har lige meget adgang til det hele.

Selvfølgelig er der noget, som er den enes eller den andens legetøj, men det virker måske ikke helt så meget sådan, når det er blandet. Vil det overhovedet løse noget? Vores ældste søn skal starte i skole om få uger, og måske vil han sætte større pris på et værelse for "en stor dreng"? De har ikke selv nævnt noget om hver deres værelse, det er bare mine tanker.

Med venlig hilsen
Mette

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

1. august 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.

En umulig ulvetime

Kære Helen. Så er det mig igen. Tak for svar sidst ift. lillesøster. Nu...

Læs hele brevet og Helens svar


22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.

Madvaner hos 3-årig dreng

Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...

Læs hele brevet og Helens svar


19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.

Forberede barn på flytning

Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


17. juni 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.

Søskendekonflikter

Kære Helen Der har nu været en lang periode hvor min datter på 3 år og søn...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Orlov

Som børnefamilie i Danmark, har I særlige rettigheder i forhold til at få orlov.

I har f.eks. begge ret til at holde barselsorlov, når I skal have et barn. Der er mange muligheder for at dele, forlænge eller udskyde orlovsperioder. De økonomiske vilkår for orloven afhænger af jeres jobsituation.

Hovedreglen er, at kvinder har ret til fire ugers barselorlov før fødslen og 14 uger efter fødslen. Mænd har ret til to ugers orlov i løbet af de første 14 uger. Herefter...

Læs mere i Babylex

Appetit

Børns appetit varierer meget. Nogle gange spiser barnet meget i løbet af en dag og andre gange betydeligt mindre.

Det er helt i orden, så længe barnet trives, er aktivt og hverken bliver for tyk eller tynd. Og som udgangspunkt må du tro på at dit barn har en naturlig evne til at spise, når de tilbydes mad og til at sige fra, hvis det ikke har behov for mere.

Når man ammer ved man aldrig hvor meget barnet egentlig får og her må man tro på at hvis der kommer noget ud...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen!

Jeg er godt nok glad for at jeg kan skrive til dig, jeg udnytter det i fuld stil!!

Tak for dine mange gode svar. Jeg elsker dem!

Hilsen Sophie, mor til pige på 9 måneder


Annonce