Annonce

Annonce

Brev:

Maveproblemer for tidligt født


27. juni 2015

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Maveproblemer for tidligt født

Kære Helen

Vi har en søn på 6 uger, som er født 6 uger for tidligt. Han er sund og stærk og vejer over 4 kg nu. Han slås dog med nogle maveproblemer og jeg synes han bruger meget energi på at ligge og presse i sine vågne timer og også ofte når han sover.

Han ligger som sagt og presser, nogle gange kommer der hvin/korte grådanfald og han prutter en del (ofte eller lidt gråd/hvin). Vi masserer ham på maven i urets retning, cykler med hans ben, giver ham d-dråberne 'Lactocare' og forsøger at bøvse ham, hvilket lykkes mange gange, men ikke altid. Vi har også forsøgt zoneterapi to gange. Han ammer cirka hver anden time, nogle gange oftere og sover også 1-3 timer i træk. Jeg synes dog hans søvn er begyndt at blive afbrudt af maven.

Læge og sundhedsplejerske siger det er umodne tarme, hvilket jeg også kan læse om herinde og andre steder. Synes dog at det er lang tid hvis han først får det bedre efter tre måneder. Kan det blive bedre hurtigere eller tager det altid så lang tid?

Et familiemedlem blev født for tidligt i 1980'erne og dengang blev hun behandlet ved at en læge perforerede en ...


Annonce

... hinde/membran i endetarmsåbningen med en finger og det virkede - derefter kunne hun komme af med afføringen helt uproblematisk. Har du hørt om det? Jeg kan ikke finde så meget information om det.

En anden mulighed kunne være kiropraktor. Fødslen var ukompliceret og han kan sagtens ligge med hovedet til begge sider, så jeg ved ikke om det ville være relevant?

Årsagen er, udover umodne tarme, vel også at han sluger for meget luft under amning? Er der nogle ammestillinger der er bedre end andre i forhold til at undgå luft i maven og er der andet jeg kan gøre ift. amning? Umiddelbart slutter han fint om brystvorten og det brune område og der er fint vakuum.

Er der andre ting vi kan gøre og kan det være andet end umodne tarme? Jeg synes ikke det er noget jeg har hørt så meget om i min omgangskreds.

Til baggrundsinfo, så vejede han 2,6 kg ved fødslen og fik sonde (med min mælk i) i halvanden uge, hvorefter vi gik over til fuld amning. Han sover som sagt 1-3 timer af gangen og er god til at melde sig når han er sulten.

På forhånd tak for dit svar!

Mange hilsner
Familien Toms

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.

Babysvømning

Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.

Påklædning - efterår og temperaturer

Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn

Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystspænding

Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.

Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.

Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...

Læs mere i Babylex

NIPT, Non-Invasiv Prænatal Test

NIPT, Non-Invasiv Prænatal Test er en blodprøve, som kan være et alternativ til kvinder, der har fået tilbudt, men ikke ønsker at få foretaget moderkageprøve eller fostervandprøve.

NIPT kan tidligst tages, fra du er mindst 10 uger henne, og det skal være bekræftet af en ultralydsundersøgelse. NIPT er en blodprøvetest for kromosomafvigelse hos fosteret. I den gravides blod findes DNA fra fosteret i en blanding med den gravides DNA. Med en avanceret analyse af en blodprøve fra den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for en fantastisk brevkasse og nogle fantastiske og velskrevne bøger. Begge dele har ofte hjulpet os siden vi blev forældre for ca. 1½ år siden!

Tak fra familien i København.


Annonce