Svar: Vil ikke ligge ned - 8 mdr.
Hej med dig
Din dreng lyder til at være helt normalt, - en fint udviklet lille fyr, med sunde og naturlige reationer. Jeg tror ikke det er ørerne, som du beskriver det lige nu.
Rigtig mange børn begynder i 8-9 mdr´s alderen at vise stort temperament og øget selvstændighed og som forældre bliver man ofte forbavset og kan blive helt lamslået, når man pludselig ser sit lille pus 'tænde helt af'. Hvad i alverden sker der dog med ham? Men det er helt normalt og et led i hans udvikling.
Netop i 8-9 mdr´s alderen viser selvstændigheden sig i at barnet lige pludselig ikke vil ligge ned og få skiftet sin ble. Det handler både om at barnet kan vende og dreje sig og på det tidspunkt er langt mere mobil, men det handler også som at barnet finder ud af at der her er noget det til en hvis grad kan styre - på samme måde som barnet finder ud af at det kan lukke munden, når skeen nærmer sig. For nogle børn er det også et spørgsmål om at der skal ske noget hele tiden og at barnet simpelthen ikke har tålmodighed til at blive liggende alt for længe.
Ofte er det kun en periode og det kan ...
... afhjælpes ved at du går over tilat bruge 'buksebleer'. De er ofte dyrere end de almindelige modeller, men der findes også buksebleer i billigudgave, jeg ved at Føtex f.eks. sælger disse. Hvis din dreng har lavet afføring, så er han naturligvis nødt til at ligge ned, så han kan blive ordentligt vasket osv. men hvis han kun har tisset, så behøver han ikke nødvendigvis at blive vasket hver gang, så kan du nøjes med at skifte bleen og lade ham komme videre. Det er vigtigt ikke at gøre det til en kamp, så du må vurdere fra gang til gang, hvor meget vand og klud er nødvendigt.
Det kan også være en god idé at du prøver at få ham mere aktiv i puslingen. Det vil sige at du f.eks. begynder at give ham små 'komandoer' som 'kan du løfte numsen/kan du løfte benene'. Hvis han ligger på ryggen og du børjer hans ben og sætter hans fødder i underlaget, så vil han højst sandsynligt kunne løfte numsen op (stå i bro) og har han først lært dette, vil han synes det er rigtig sjovt. Du kan også hjælpe ham til at løfte benene op til hovedet, hvor han skal have fat i sine tæer.
God fornøjelse:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.
Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...
28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.
Svære afleveringer i vuggestuen
Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
Viden om børn:
Seng
Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.
Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:
- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...
Øjne og syn hos baby
Nyfødtes øjne er tit hævede og sammenklistrede. Det er helt normalt. Er der vedblivende pus i øjenkrogen, har barnet sandsynligvis en øjenbetændelse og bør ses af lægen.
Helt små børn kan se i en afstand af ca. 30 cm. Det er den afstand, der er mellem moderens bryst og ansigt, når hun sidder og ammer. En nyfødt baby har svært ved at se, og verden virker meget utydelig og sløret. Men så snart den lille kommer til verden, begynder synet at udvikle sig.
Dit barn har...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







