Annonce

Annonce

Svar: Mad til baby


21. juni 2015

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Anne-Sofie

Tak for dit brev :) Dejligt at høre, at du kunne bruge mit sidste svar, og at du også har købt min bog om børn og mad, tak:)

Det er rigtig rigtig fint, hvis din datter kan spise mellem ¾-1 ½ dl. skemad af gangen. Det lyder super. Det er bedre, at hun spiser lidt og tit end få og store måltider.

Nu hvor hun er 6 måneder, vil det være rigtig godt, hvis du kan tilbyde hende små mellemmåltider. Det vil sige, at hun f.eks. kan spise måske ¾ dl. grød om morgenen, så kan hun få lidt frugtmos, måske bare ½ dl. om formiddagen, og så kan hun spise måske 1 dl. grøntsagsmos til frokost. Denne mængde levner fortsat plads til mælk, og det vil være rigtig godt, hvis hun tilbydes skemad, når hun vågner af en lur og så tilbydes mælk, før hun skal sove. På den måde får hun plads til begge dele i mave. Når hun bliver 7 måneder kan skemaden begynde at erstatte mælken, og det betyder at hun i den alder vil trives med 4 amninger i døgnet, men lige nu er det rigtig fint, at du ammer hende ca. 6 gange i døgnet.

Grovere grød og mos skabes lige nu ved at du tilbyder hende f.eks. havregrød om morgenen i stedet for majsgrød. Blandingen du laver af havregryn og hirse lyder rigtig fin. Du kan også prøve med ren havregrød, som giver en grovere grød - og hjemmelavet grød vil naturligt ofte være grovere end færdiglavet grød. Du må gerne variere mellem hjemmelavet og færdiglavet grød og mos, så hun vænnes til forskellig konsistens og smag.

I mos vil det være rigtig godt, at du nu begynder med kød eller fisk. Det skal koges eller laves i ovnen. Du kan give hende kogt kød af kylling, kalkun, svin, kalv, lam, and, okse osv., og du kan give hende fede fisk som laks, sild og makrel. De mere magre fisk er skrubbe, rødspætte, sej og torsk, og det må hun også meget gerne få. Hvis I selv skal have frikadeller, må du gerne tage indmaden af en frikadelle og mose den ned i grøntsagerne, det samme hvis I laver lidt ovnbagt ...


Annonce

... laks. Lige nu skal der ikke ret meget kød eller fisk i mosen, måske blot en teskefuld i en dl. mos. Og du må stadig gerne blende mosen, så kød og fisk blot er med til at give lidt struktur.

Stille og roligt kan du så lade kød og fisk udgøre en større del af mosen, og du kan også begynde at mose grøntsagerne lidt mindre, så hun på den måde vænnes til at spise mad med lidt mere bid. Det kommer hen af vejen - lige nu er det bedre at du fokuserer på smagsvariation og introduktion af forskellige fødevarer:)

Det vil også være rigtig godt, hvis du kan begynde at tilbyde hende mad i hånden. Det kan være ristede rugbrødsbjælker, agurk, en kartoffelbåd bagt i ovnen, en blød frugtbåd eller lignende. Det at sidde med mad hånden vil være med til at stimulere hende mundmotorisk og hjælpe hende med på sigt at kunne bearbejde føden bedre i munden.

En dagsplan kan se således ud nu:

Tidlig morgen 05/06: Ammes og sover lidt videre

Morgen 7.30-8: Havregrød, vand af kop.

Formiddag 9-9.30: Frisk blød frugt i hånden at gumle på selv og lidt frugtmos, vand af kop.

Ammes og puttes til formiddagslur


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Frokost 11.30-12: Grøntsagsmos og der begyndes med kød eller fisk i mosen, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende i hånden. Vand af kop.

Ammes og puttes til middagslur

Eftermiddag 16: Frisk blød frugt i hånden og lidt frugtmos, vand af kop. Ammes ofte også stadig eftermiddag.

Powernappen springes evt. over.

Aften 18: Grøntsagsmos og der begyndes med kød eller fisk. Suppleres med ristede rugbrødsbjælker, en kartoffelbåd fra ovnen eller lignende i hånden at gumle på selv. Vand af kop.

Ammes og puttes til natten ca kl 20 - Tidspunktet kan variere lidt efter hvorvidt hun har sovet to eller tre lure i løbet af dagen.

Sen aften 23-24: Ammes og sover til næste morgen tidlig uden mælk…

Jeg håber ovenstående hjælper lidt videre på vej, fortsat held og lykke:)

- Og fortsat god appetit!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Øl og amning

Før i tiden anbefalede man, at kvinder der lige havde født, og som gerne ville amme, drak en maltøl eller en mørk hvidtøl dagligt, fordi det kunne hjælpe med at sætte mælkeproduktionen op. Det var kun øl af denne type, som havde effekt, og effekten skulle skyldes maltindholdet. På barselsafdelingen kunne man derfor få en øl til frokost eller aftensmaden, hvis man havde brug for det.

Det anbefales dog ikke mere, at man forsøger at øge sin mælkeproduktion ved at drikke øl....

Læs mere i Babylex

Sove inde

Når barnet sover inde, så er det sikreste at sove i egen seng, men i samme rum som forældrene - i hvert fald, når der er tale om et spædbarn. Det nedsætter risikoen for vuggedød.

Vælger du at sove sammen med dit barn, skal dit barn have ligeså meget plads, som hvis det sov i egen seng. Det skal have sin egen dyne og skal sove på en fast madras uden løse lagner, tæpper eller lignende.

Temperaturen skal være mellem 18-20 grader og barnet skal iklædes tøj, der passer...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit hurtige svar - jeg ser altid tingene fra en anden vinkel når jeg læser dine svar - en vinkel som man ikke altid selv kan se tingene fra, når det er kørt lidt i hårdknude.

Glæder mig altid til at høre fra dig

Mange hilsner
Lillepigens mor


Annonce