Annonce

Annonce

Brev:

Overvejelser omkring amning


27. marts 2015

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Overvejelser omkring amning

Kære Helen,

Først mange tak for dit sidste svar. Jeg har nu brug for et godt råd i forhold til amning af Bjørn, der fylder 9 måneder om et par dage. Som det er nu ammer jeg ham temmelig meget stadigvæk, dvs. tidlig morgen, nogle gange en lille tår inden formiddagsluren (han sover ca. 9.30), eftermiddag, før putning kl. 19.30 og sen aften (som dog ofte allerede er omkring kl. 22) og også ofte midt nat.

Det er svært for mig, at have en fast « ammeplan », da jeg er begyndt på arbejde igen og er væk fra hjemmet i et længere stræk mandag og tirsdag.
Det betyder, at jeg mandag kan amme ham senest kl. 12 før jeg skal afsted, men her er han sjældent sulten, fordi han har fået mos efter formiddagsluren omkring kl. 11, så det er lige før, at denne amning er lidt lige meget, tænker jeg. Mandag er jeg så først hjemme igen kl. 17.30 og her plejer han faktisk at få en tår mælk (men er så ikke særlig sulten efter mos), og så igen, når han puttes.

Tirsdag skal jeg afsted 8.15 og er først hjemme igen omkring kl. 15, så her plejer jeg at give ham en tår mælk før jeg tager afsted og så igen når jeg kommer hjem kl .15. Onsdag, torsdag og fredag kan jeg i princippet amme ham, når det skal være.

I forhold til « rigtig mad » er det ofte svært at få så meget i ham. Hans dagplejemor, der kommer og passer ham hjemme hos os, når jeg arbejder, har som regel ret nemt ved at få en fin portion i ham efter formiddagsluren og igen efter middagsluren. Men om morgenen (hvor jeg giver ham mad) spiser han ingenting (medmindre han tilbydes brystet) og om aftenen ved 18-tiden, er det heller ikke meget, der kommer ned. Om aftenen er jeg altid alene med ham og hans storebror, indtil Bjørns far kommer hjem kl. 19, så der er måske heller ikke altid den nødvendige ro ved dette måltid. Vi andre 3 spiser som regel først senere, når Bjørn er blevet lagt.

Mit spørgsmål er, hvor jeg ...


Annonce

... mest hensigtsmæssigt placerer de tre amninger, han har brug for, når nu amningen før middagsluren minimum to gange om ugen ikke er mulig.

Dertil kommer, at jeg i næste uge er blevet tilbudt to dages arbejde, hvor jeg vil skulle være væk hjemmefra fra kl. 9-18.30 ca. Hvad tænker du her ; dels i forhold til mælk og dels i forhold til hans alder og behov generelt ? Hans dagplejemor kan jo komme erstaning i mosen og supplere med en flaske. Som regel vil han dog max tage 30ml når han tilbydes en sutteflaske – det har aldrig været den store succes.

Bjørn er helt klart i seperationsfasen i øjeblikket og græder når han ser mig gå. Han er dog nem at få god igen, og ifølge dagplejemoren er der ingen problemer, når hun har ham – han er glad, og alt er fint.

Jeg bør måske tilføje, at jeg har det lidt svært med at skulle « give slip » på amningen. Jeg har svært ved at give afkald på den der symbiosefølelse med min baby. Det er ret følsomt for mig. Det har nok noget at gøre med, at jeg med Bjørns storebror desværre mod min vilje måtte stoppe med amningen efter 3 måneder og så spiller det også ind, at det sandsynligvis er sidste gang, jeg skal amme og har svært ved at forlige mig med den tanke ligenu. Omvendt kan jeg sagtens se, at det vil være fint, at far kan komme lidt mere på banen i forhold til lillebror, og at jeg kan komme mere på banen igen i forhold til storebror. Det hele hænger naturligvis sammen.

Som det er nu, sover Bjørns far på sofaen, fordi alle sover bedre sådan ligenu, men jeg tror, det er på tide, at far rykker tilbage i vores seng, og at Bjørn sover hele natten i sin seng. Som det er nu, ender han som regel sammen med mig i vores seng i løbet af natten, og det synes jeg egentlig er superhyggeligt, men jeg tror, at det ville være godt for vores familie, at der blev lavet om på det nu.

Jeg glæder mig til at høre fra dig

Mange hilsner
Nanna

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mor kan ikke putte - 10 mdr.

Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.

Mælk flere gange hver nat

Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

Opvågninger om natten - 8.5 måned

Kære Helen. Vores datter er 8.5 måned og er i 5 måneders tid vågnet hver...

Læs hele brevet og Helens svar


23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.

Start i dagpleje - reaktion

Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Amning

Sundhedsstyrelsen anbefaler at børn ammes sålænge som muligt. Helst fuldt ud til de er 6 måneder gamle og delvist frem til 12 måneders alderen eller længere, hvis mor og barn ønsker det.

Brystmælk er nøje afstemt til barnets forskellige behov og modermælk indeholder vigtige antistoffer, som beskytter det lille barn mod infektioner. Det tager tid at etablere en amning, for de fleste tager det ca. tre uger, men der kan gå op til 6 uger før mælkemængden har afstemt sig efter barnets...

Læs mere i Babylex

Body Mass Index - BMI

Body Mass Index er en beregning af hvordan en persons højde passer til personens vægt. BMI defineres som vægten i kg divideret med højden i meter i anden (kg/m2).

Et sundt BMI for voksne ligger mellem 18.5-24.9. Man bruger ikke denne måling til små børn, men i stedet bruger man vækstkurver.

Ved at tegne barnets længde/højde og vægt ind på en kurve, så kan man følge om barnet vokser som det skal.

En tommelfingerregel lyder at små børn fordobler...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for din plan for dagen, både hvad angår søvn og mad. Det er lykkes os at overholde din plan og det har været guld værd. Nu sover vi alle sammen meget bedre om natten.

De sidste 3 uger, har han faktisk kunne sove fra kl. 20 til 06 hver nat - og det er fantastisk, før vågnede han en gang i timen!

Tak fra drengens forældre


Annonce