Annonce

Annonce

Brev:

Vil ikke sove til middag - 2 år, 8 mdr.


2. februar 2015

Kategori:
Alder:
2 år, 8 mdr.

Vil ikke sove til middag - 2 år, 8 mdr.

Kære Helen,

Tak for et hurtigt svar til mit sidste spørgsmål ang. putning af min store datter på 2 år og 8 måneder. Jeg har taget det til mig at C har ekstra brug for mig, når jeg også tager mig af lillesøster på 5 måneder.

Nu skriver jeg igen fordi der er opstået en ny situation som bekymrer min mand og jeg meget. Vores datter C på 2 år og 8 måneder vil ikke sove til middag mere.

Når C gik over til at sove middagslur indenfor i stedet for i barnevogn for nogle måneder siden kunne hun aldrig finde søvnen hvis jeg blev hos hende. Hun ville snakke og nulre ved mit hår, så overtog far og hun faldt altid i søvn mens han lå på en madras ved siden af hende.

Nu er det kun mig hun vil have i weekenden. Jeg må aldrig lege med den lille og hun afviser meget sin far. Det skal siges hun er ved at lære at leve uden ble så vi accepterer at det er altid mig som tager hende ud og tisse på toilettet. Det kan være at denne store ændring bidrager til sin store morglæde. Det gør bare far lidt ked af det.

Dette betyder også at hun heller ikke accepterer far når hun skal sove. Jeg har prøvet at ligge ved siden af hende i en halv time uden held, og bagefter skal jeg typisk amme fordi den lille har det med at vågne fra en ...


Annonce

... sen formiddagslur når C skal sove. Jeg ved ikke om jeg burde ligge i længere tid, f.eks. en time. Når min mand gjorde det tog det typisk 15 min.

Om aftenen falder hun i søvn selv ca.kl.20 og vågner ca. kl.7:00. I vuggestuen sover hun ca.en time kl.12:30 - 13:30, men der siger de også at hun er den sidste til at falde i søvn. Her sover hun i en sal med madrasser og soveposer og alle de andre børn.

I weekenden ender vi med at se tegneserier efter kl.16 fordi C er så træt. Jeg har ondt af hende men vil ikke lade hende sove en lur så sent da det gør hun ikke kan sove igen kl.20.

Min datter fortjener sin middagslur føler jeg, hun er stadig så lille. Min mand har prøvet at tage hende i svømmehallen hele formiddagen for at gøre hende træt uden held. Vi er fristet til at putte hende i barnevogn igen men det er et skridt baglæns føler jeg. Hun kan altid sove i bilen, men vi kan heller ikke køre en lang tur hver dag kl.13...
Hun er vel stadig for ung til ikke at sove til middag? Burde jeg prøve at koordinere det så jeg kan blive med hende meget længere tid uden at skulle ud i stuen og amme? Kan vi gør noget så hun accepterer sin far igen?

Jeg glæder mig til at høre hvad du synes

- stadig træt og lidt desperat mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

24. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Det er kun far der dur - 2 år, 7 mdr.

Kære Helen Jeg skriver til dig om min datter på 2,5 år. Hun er altid...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.

Lære at høre efter

Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...

Læs hele brevet og Helens svar


21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


21. august 2025 | Udvikling | 3 år

Svær børnehavestart - 3 år

Kære Helen, Jeg skrev til dig for ikke så længe siden om vores dreng J på...

Læs hele brevet og Helens svar


5. august 2025 | Renlighed | 3 år

Toilettræning - men ingen afføring

Kære Helen. Vi søger lidt hjælp ang. vores tvillinger på 3 år som vi lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vådservietter baby

Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.

Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.

Overvej også, om...

Læs mere i Babylex

Body Mass Index - BMI

Body Mass Index er en beregning af hvordan en persons højde passer til personens vægt. BMI defineres som vægten i kg divideret med højden i meter i anden (kg/m2).

Et sundt BMI for voksne ligger mellem 18.5-24.9. Man bruger ikke denne måling til små børn, men i stedet bruger man vækstkurver.

Ved at tegne barnets længde/højde og vægt ind på en kurve, så kan man følge om barnet vokser som det skal.

En tommelfingerregel lyder at små børn fordobler...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Du är min absoluta förebild inom allt med barn och allt som rör barnuppfostran/sömn/mat/sjukdom. Trots att jag aldrig träffat dig känner jag ett 100% förtroende och respekt för dig och känner att din syn på barn och hur man ska hantera olika situationer är helt rätt. Det finns så många metoder och syn på området idag men du har en sån sund och kärleksfull inställning.

För att sammanfatta det jag precis skrev: Du är min "guru" inom området och jag är glad att jag Tack vare min danska svärmor fann din sida och äntligen kunde få den hjälp och feedback jag så väl behövde!

Tack
/Erika


Annonce