Annonce

Annonce

Brev:

Vil ikke sove alene - seperationsfasen


20. januar 2015

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Vil ikke sove alene - seperationsfasen

Hej Helen

For et par uger siden skrev jeg ang vores mindste søn på 10 1/2 måned. Han er utrolig urolig ved putningen om aftenen - men nu er der meldt sig et nyt problem. Han vil ikke sove alene i sin egen seng.

Ja, han er stadig urolig omkring putningen om aftenen. Han sover i uld, tænker på at købe en juniordyne efter din anbefaling, da han er stor af sin alder. 13 kg og 83 cm.

Når han endelig er faldet i søvn om aftenen efter 30-60 minutters rullen rundt i sengen, kan jeg bære ham over i sin egen seng. Men så går der 20 minutter så vågner han, rejser sig og græder utrøsteligt. Jeg kan ikke bare ligge ham ned i sengen, tysse og holde en hånd på hans mave. Han VIL op! Lige så snart han kommer op i favnen sover han med det samme igen. Ligger man ham igen, går der max 5 min så starter det forfra. Han vågner, skriger, græder og vil tydeligvis ikke være alene.

Så ender det med man selv går i seng, med ham liggende sammen med en. ...


Annonce

... Ligger han i vores seng er der intet! Lige så snart han kommer over i sin seng igen starter det. Jeg mistænkte lidt ørerne, men har slået det lidt hen igen, da han jo sover som en engel hele natten igennem i vores seng. Han skal dog alligevel til læge i morgen, da han er lidt forkølet.

Jeg ved jo egentlig godt hvad der spiller ind - han er i seperationsfasen, han er netop starter indkøring i vuggestue for 10 dage siden (det går dog super godt, han klarer det så flot!!) Han bliver rigtig ked af det når en dør bliver lukket. Han er meget OBS på alt det der sker lige nu med at mor går og kommer tilbage.

Mit spørgsmål går nok på, hvor længe det skal stå på? Er lidt ked af jeg slet ikke har noget tid om aftenen efter ungerne er lagt. For så blir jeg nød til selv at gå i seng også. Snakker vi uger? Måneder? Kan slet ikke huske hvor længe det varede med min store - men husker tydeligt vi var igennem det!

Kærlig hilsen
en lidt træt mor.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Autostol

Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.

Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.

For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.

Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...

Læs mere i Babylex

Vugge - møbel

En vugge er en lille babyseng, der kan vugges/gynges. At bruge en vugge har mange fordele, da det er med til at stimulere barnets ligevægtsorgan og dermed har betydning for barnets videre udvikling. Samtidig er en vugge ofte mindre end en tremmeseng, hvilket er med til at gøre den tryg for baby at sove i - mange børn kan sove i en vugge de første 3-4 måneder.

Der findes mange forskellige vugger på markedet, og i mange familier er en vugge også noget, der går i arv. Nogle vugger...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for en super god side, med masser af gode og virkeligt kompetente svar, som jeg har brugt flittigt

Josefines mor


Annonce