Svar: Syren i frugt og tandbørstning
Hej med dig
Tak for dit brev :)
Syreskader på tænderne kommer normalt af, at man spiser eller drikker syreholdige produkter. Det kan være sodavand, juice, saftevand, spiser slik som f.eks. syrlige vingummier, drikker smoothies og spiser frugt.
Tandlægeforeningen har lavet en plakat, som viser hvilke fødevarer og drikke, der giver syreskader på tænderne - jeg vil se om jeg kan finde den og sende dig et link i en separat mail:)
I forhold til at undgså syreskader, så anbefaler tandlægeforeningen følgende:
- Begræns jeres datters indtag af sodavand, saft og juice (også de sukkerfri produkter).
- Giv hende almindelig postevand og mælk i stedet for.
- Skal hun tilbydes drikke som indeholder syre f.eks. juice, smoothies eller lignende, så er det vigtigt, at hun drikker det over kort tid. ...
... Og hun må gerne lære at drikke det af sugerør, så væsken ikke rammer tænderne.
- Når hun har spist noget surt, så giv hende rent vand at drikke og se om I kan få hende til at skylle munden med rent vand.
- Giv hende de syrlige drikke sammen med et hovedmåltid, hvor maden virker neutraliserende.
- Børst ikke hendes tænder lige efter, at hun har fået en syrlig drik, spist noget syrligt eller kastet op - det sliber på tandemaljen. Skyl i stedet munden med vand.
- Børst ikke hendes tænder lige før hun skal spise noget syreholdigt. Så fjerner I den hinde, der beskytter emaljen mod ætsning.
Jeg kan desværre ikke finde nogen præcis tidsangivelse for, hvor længe der skal gå mellem indtag af f.eks. frugt og tandbørstning, men jeg håber du kan bruge ovenstående videre:)
Fortsat held og lykke:)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
9. august 2025 | Diverse | 18 mdr.
Kære helen Jeg har et lidt spøjst spørgsmål. Men forleden da jeg...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.
Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...
Viden om børn:
Kosttilskud - børn
Følgende kosttilskud anbefales til børn:
- D-vitamin tilskud gives til alle børn i alder 0-4 år. Der gives 10 mikrogram dagligt. Børn med mørk hud og/eller børn, som går klædt, så kroppen er tildækket om sommeren skal forsætte med D-vitamin gennem hele barndommen/livet.
- Calcium gives til børn, der har mælkeallergi eller til børn, hvor forældrene ikke ønsker at give deres barn mælkeprodukter. Der gives 500 mg dagligt fra 1 års alderen.
- Jerntilskud...
Rosiner
Børn under 3 år må gerne spise rosiner, men ikke i ubegrænsede mængder. Det anbefales at børn under 3 år max spiser 50 gram rosiner om ugen.
Rosiner indeholder en svampegift, som hedder Ochratoksin A. Dette tåler barnet kun i meget små mængder. Det er det totale indtag over en længere periode der betyder noget. Derfor sker der ikke noget ved, hvis barnet spiser mange rosiner en dag og i dagene derefter ikke spiser rosiner.
Svampegiften findes også i økologiske...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.