Brev:
Rytme 6 måneder
Kære Helen
Tak for svar sidst. Det har hjulpet mig.
Har brug for din hjælp til natten: amning, putning og mad.
Vores rytme er:
6/6.30: Vågner
ca.9.30: Sover i bilen en halv time efter at have afleveret storesøster. (kan ikke forlænge søvnen da jeg allerede kører en længere tur for at hun skal sove).
Får hjerefter bryst/skemad og igen bryst inden hun skal puttes.
ca.12/13 Sover 1,5/2,5, meget varierende.
Sover igen en halv time senere....
Aftensmad spiser vi ca.17.30 (hun får grøntsagsmos, i alt ca. 2/3 skemåltider om dagen)
Ammes så meget hun vil indtil hun skal puttes.
Sover kl.21 og ammes 4 gange i løbet af natten, når hun melder sig.
Min udfordring er at hun får aaalt for meget mælk om natten, så hendes første måltid ligger kl.10/10.30, da hun ellers gylper. Hvis jeg tilbyder hende mad om morgenen så gylper hun bare, det har ingen påvirkning på vores nat desværre. Skal jeg bare hænge i?
Mit ønske er at hun spiser/drikker mere om dagen, mindre ...
... om natten.
Hun er 70 cm og 6,5 kg, så en lettere slank dame;-)
Næste spørgsmål angår putning.
Mit ønske er at far også kan putte. Hun skriger indtil jeg kommer. Hun er total mæt, men nægter og blive puttet af far. Tænker selv at vi skal holde ud et par dage, så skal de nok sammen finde en rytme..
Hun skal allerede starte i dagpleje til marts og slut marts tager jeg og den store til Kina i 16 dage, så vil gerne prøve at manglen af mig blive så blid som muligt, når far og de to små skal være selv.
Ville det rent kostmæssigt være ok at vi brugte vinterferien på at hun sov igennem, dvs. fra ca.23/24 hvor hun kunne tilbydes en flaske til 06?
Hun gider slet ikke flaske, men det er mere fordi at jeg ved jeg snart ikke vil være der, eller skal jeg bare give bryst og så er hun jo 8,5 måned når jeg rejser, måske kan hun klare sig helt uden til den tid? Det er så far der skal tilbyde den..
En farlig mange spørgsmål, håber du kan finde en eller anden rød tråd;-)
Hilsen Sidse
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
Viden om børn:
Bøvse
Når babyer spiser, sluger de ofte en masse luft. Derfor har mange brug for at bøvse efter et måltid.
Den nemmeste måde at dit barn kan komme af med luften på er hvis du lægger barnet op mod skulderen og klapper eller stryger forsigtigt på ryggen. Hold barnet så højt, at barnets arme bliver løftet, så har luften lettere ved at komme ud.
Du kan også sidde med barnet foran dig på dit skød eller lægge barnet på din underarm og gå lidt rundt.
Spædbørn...
Høj stol til baby
Når barnet begynder at kunne sidde selv, er det en god idé at anskaffe en høj stol. Så kan barnet sidde med ved bordet under måltiderne, og det kan også følge med i, hvad I laver ved køkken- og spisebordet.
Der findes mange forskellige modeller af højstole, men de fleste vælger i dag en model, som kan stå ved spisebordet. Det giver mulighed for, at baby kan være med ved bordet, når familien sidder og spiser og på den måde naturligt tage del i måltiderne.
De...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.