Annonce

Annonce

Svar: Vand om natten - og sove på maven


16. januar 2005

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Rikke

For det første lyder det som en meget fin beslutning at du forsøger ikke længere at amme om natten, da din datter ernæringsmæssigt ikke har behov for mælk om natten, med den alder hun har. Samtidig er det meget fint at du er fleksibel og tilbyder hende vand efter behov. Det er super!

For det andet, så er det begrænset, hvor meget man kan gøre, når ens barn når til den alder hvor de vender og drejer sig selv og ifølge sundhedsstyrelsen er risikoen for vuggedød dermed også minimal i og med at barnet selv kan flytte på sig. Risikoen for vugge død er højest i barnets første 5 levemåneder.

Det er naturligt at man som mor sover meget let og vågner ved de mindste lyde som barnet laver. Det hører med og vil følge også i tiden fremover. Og så må mændende le, hvis de synes - jeg tror det er moderinstinktet, at være opmærksom på hver eneste lille lyd og det er der bestemt ikke noget forgjort ved:o)

Jeg synes det er helt i orden at barnet sover i eget værelse efter 6 mdr´s alderen, hvis begge forældre har det godt med dette. Det er meget fint at hun ligger tæt ved og at dørene kan stå åbent så du kan høre hende. Det kan godt være at hun kan fornemme at hun er alene i værelset, ikke forstået på den måde at hun føler sig forladt, men mere som at hun kan ...


Annonce

... finde ro, fordi der ikke er andre til at forstyrre hende. Nogle børn sover bedst på denne måde, netop fordi forældrenes natlige støj kan forstyrre deres søvn på samme måde som barnets støj kan forstyrre forældrene.

Med hensyn til den hårde mave, så skal du være opmærksom på at hun får nok at drikke, også fordi du ikke længere ammer om natten. Det kan være en god idé at give hende vand af en kop til maden, men også som tørstslukker ind imellem. Du kan også give hende lidt frugtmos på grøden eller som dessert efter et grøntsagsmåltid, alternativt kan du give hende laktulose. Det er synd for hende hvis hendes afføring bliver så hård at det gør ondt. Samtidig vil det dog være naturligt at afføringen får en lidt hårdere konsistens i og med at hun får mere fast føde, så helt så grødet, som da hun kun fik mælk vil den ikke være. Du må vurdere, hvor meget det generer hende og se om der evt. er forskel fra dag til dag alt efter hvad hun har spist og drukket.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Hendes mad lyder fin og det er netop vigtigt med det lidt varierede, som hun får, da det er med til at holde maven igang. Klumper i maden skal du vente med, hun er nok lidt for lille til dette endnu, men det skal nok komme, som du selv skriver. Prøv når hun bliver omkring de 7 mdr.

Fortsat held og lykke med hende.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kæledyr og børn

I rigtig mange børnefamilier har man en eller anden form for kæledyr, og det er ofte en hund, kat eller et andet kæledyr med pels.

Det kan være rigtig dejligt for børn at vokse op sammen med dyr, og det er lærerigt at skulle hjælpe til med at passe et dyr og sørge for,, at dyret har det godt. At skulle være med til at tage sig af et kæledyr lærer dit barn om ansvar. Det overordnede ansvar for kæledyret er dog dit. Du kan ikke regne med, at dit barn selv kan sørge for et kæledyr,...

Læs mere i Babylex

Omega-3 og amning

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse) og undersøgelser viser at indtag af fisk og omega-3 tilførelsen til barnet via modermælken har stor betydning helt op til barnets 2 års alder.

Et for lavt indtag af fisk og dermed omega-3 fedtsyrer er også sat i forbindelse med forringet finmotorik og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.

Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)

Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.

Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!

Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!

Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder


Annonce