Annonce

Annonce

Brev:

Rigtig meget nattegråd


27. august 2014

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Rigtig meget nattegråd

Hej Helen.

Tak for dit sidste svar omkring vækning/ikke vækning og dagslure, det var lige hvad jeg havde brug for.

Dog er det hele vendt på en tallerken, og vores søn er begyndt at vågne mange gange om natten og skriger og græder. Oftest er det kun mig der kan få ham til at holde op og han virker fuldstændig ulykkelig.

Somme tider er det som om han måske stadig er lidt i en drømmeverden, for han kan ligge og virkelig græde, men med lukket øjne. Dog så meget at jeg ikke bare kan lade ham ligge.

Der går alt fra en time til 2,5 time (hvis vi er heldige) imellem han vågner om natten, og hans lurer er også pludselig blevet ret korte på omkring 1-1,5 time af gangen.

Det har stået på et par uger nu, og vi ved simpelthen ikke hvad vi skal stille op. Heldigvis skal jeg ikke på job foreløbig, men alligevel så vil vi gerne have nogle bedre nætter - for alles skyld.

Jeg ammer pt når jeg putter ham ved 20.30-tiden og så prøver jeg at holde det til kun 2 gange yderligere om natten. Men hvis han er helt ulykkelig kan det være det eneste der dur og så kan jeg komme op på 4 gange.

Det skal tilføjes at han spiser rigtig lidt i løbet af dagen og viser stort set ingen interesse for mad. Faktisk er jeg gået tilbage til mos og grød nu, for at få noget i ham.

Han sover på sit ...


Annonce

... eget værelse, men prøvede faktisk i nat at se om det hjalp at tage ham ind i sengen, men det havde ikke nogen effekt.

Jeg ved ikke hvad jeg skal stille op eller hvor jeg skal starte. Overvejer om det er amningen der måske gør at han har vænnet sig til at vågne. Skal jeg prøve at lade ham græde lidt? Tror måske bare han så vil græde sig helt op i det røde hvor der er endnu længere tilbage til roen. Føler bare jeg er nød til at gøre noget. Har en paraply klapvogn som vi triller ham i og så ligger ham over, og den virker godt til at få ham til at sove, men han vågner stadig efter en time og skriger og græder igen.

Ved ikke hvorfor han er så ulykkelig og utryg om natten, om dagen er han glad og tilfreds og når han vågner om morgenen, så ligger han bare og leger med sin bamse - helt bekymringsfri.

Han vil ikke bruge sut, men han har en favorit bamse som han krammer når han skal sove og så har han en spilledåse som jeg putter ham med om dagen. Det kan tage lidt tid, men det virker og han overgiver sig til sidst. Om aftenen falder han som regel i søvn ved mit bryst.

Vi sidder lidt fast :( Og vi er bare så trætte men vil rigtig gerne prøve at ændre det her mønster han er røget ind i.

Håber du har en ide til hvordan vi kommer videre herfra.

På forhånd tak!

Venlige hilsner
Anne

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning - 4

Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning 3

Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


18. september 2026 | Amning | 10 mdr.

Næste skridt ammenedtrapning

Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...

Læs hele brevet og Helens svar


25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystbetændelse

I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.

Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.

Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...

Læs mere i Babylex

Barnevogn

Når I skal købe en barnevogn er det vigtigt at I gør jer klart, hvad vognen hovedsageligt skal bruges til.

Skal den mest stå på altanen, eller skal den bruges til at gå lange ture med. Skal den kunne bæres op og ned ad trapper? Og skal den kunne være i bilens bagagerum?

Det er også vigtigt at tænke på årstiden. Både sommer, men især om vinteren, er det vigtigt at både kassen og kalechen er vandtæt. Om vinteren er det vigtigt, at både sider og bund er godt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Dette er mit første brev til dig - men mærkeligt nok, så har det ikke været muligt for mig at finde svaret i hverken bøger eller ved søgning på nettet, så jeg håber, at du kan gøre mig klogere.

På forhånd tak, Emilies mor


Annonce