Brev:
Transport af to børn, når man ikke har bil

Kære Helen
Jeg er gravid igen, og vi venter barn nr. to i december :-)
Storesøster vil til den tid være 4 et halvt, og da vi ikke har bil, går vi i overvejelser over, hvad vi evt. skal investere i af transportmidler, indtil vi evt. beslutter os for at købe bil.
Vi bor i byen og kommer i dag fint rundt på gåben, cykel og i bus med vores datter. Hendes børnehave ligger dog et kvarters cykeltur fra vores hjem, og der er dårlige busforbindelser der til. Nu hvor hun er knap 4 år, kan det være ret besværligt at få hende med hjem på gåben, når hun er træt, hvorfor vi altid cykler. Vi er glade for børnehaven, så det er ikke utænkeligt, at vi søger om at få lillesøster/lillebror i pasning der, når den tid kommer (integreret institution).
Hvad kunne være en god løsning i forhold til at komme rundt i byen med to ...
... børn på 0 og 4 et halvt? Den ældste vil jo oftest kunne gå ved siden af en barnevogn, men da vi ofte går længere ture rundt i byen, når vi skal handle mv. har vi erfaring for, at klapvognen stadig er god at have med, når hun bliver træt og tænker, at det måske vil være det samme om et halvt år?
Har overvejet en cykelanhænger med plads til begge børn, men hvor små og hvor store må de være, hvis de skal være i den. Vi skal op af en længere bakke til børnehaven, hvor der skal trædes til alene med et barn i cykelstol, så to børn og en anhænger vil måske næsten kræve en elcykel?
Hvad siger din erfaring, og vil storesøster være for stor til et rullebræt på barnevognen, hvis hun skulle blive træt på længere ture?
Fortsat tak for en super brevkasse!
Venlig hilsen
førstegangsforældrene (i hvert fald lidt tid endnu).
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
14. oktober 2026 | Opdragelse | 4 år
Kære Helen Min mand og jeg har brug for råd og vejledning. Vores fire-årige...
20. april 2026 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.
Kære Helen, Mit spørgsmål går på en bekymring for min lille pige på 3,5 år....
9. marts 2026 | Sygdom | 3 år, 6 mdr.
Hej Helen Jeg er mor til en dreng på 3.5 år, som desværre har fået...
27. januar 2026 | Opdragelse | 4 år
Kære Helen Jeg har berørt emnet før, men kommer ikke rigtig videre. Min...
25. januar 2026 | Renlighed | 3 år, 6 mdr.
Hej, Vi har toilettrænet to børn tidligere, men vores dreng har problemer....
Viden om børn:
Jern - jerntilskud præmatur
Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:
Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder
Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.
Det...
Episiotomi - Epis
Episiotomi eller Epis er, når kvinder under en fødsel klippes i mellemkødet. Man klipper i det stykke, der er mellem skeden og endetarmsåbningen, og man gør det, for at barnet bedre kan komme ud.
Der findes to typer af Episiotomi:
1. Man kan klippe lodret ned fra skedeåbningen til endetarmen. Dette klip heler ofte let op, men det anvendes ikke så meget mere, da der er risiko for, at klippet udvider sig og bliver længere, når barnets hoved passerer forbi - og derved...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









