Brev:
Flaske og mad - 4 mdr.

Hej Helen
Så har jeg brug for dit råd igen.
Det er vedr. Sophie, som nu er snart 5 mdr.
Jeg ammer stadig, og vil gerne have hende til at tage flaske og/eller noget mad, så jeg kan komme lidt ud af huset.
Vi har prøvet at give hende Allomin og Nan1 og mit eget mælk i flaske, intet duer. Vi har prøvet med Nuk flaske, Avent og en der er ligesom den sut, hun bruger. Hun har 1 gang drukket af flaske, hvor vi gav hende noget sukkervand, fordi hun ikke havde haft afføring længe. Vi har ikke siden haft held med det. Hun er egentligt ikke uinteresseret i den, vil gerne holde ved den og putte den i munden, men prøver slet ikke på at sutte. Jeg har også prøvet at amme hende, tage hende fra og putte en flaske i munden i stedet (det havde jeg læst kunne være en mulighed). Det gik heller ikke. Far har givet hende flaskerne, det har heller ikke hjulpet. Hvad er det bedste at gøre herfra?
Jeg er begyndt med lidt grød, ris ...
... og majs med sveskemos i. Det vil hun heller ikke have. Har højest fået 1 teske i hende, men hun spytter næsten det hele ud igen. Hun vil rigtigt gerne sutte på en agurke-, gulerods- og rød peber stav eller melon, men det bliver hun jo ikke mæt af.
Hvis bare jeg kunne komme videre enten med mad eller flaske, for vi har to større børn, som jeg også gerne vil ud med. Og far tager gerne Sophie alene, men det er jo ikke nemt.
En sidste ting. Fra hun blev født, havde hun afføring hver eneste dag. For ca 4 uger siden var det så, at der pludseligt gik 10 dage. Så kom der meget dagen efter vi gav hende sukkervand. Så blev hun syg en uge, hvor det blev normalt igen. Nu er der gået 12 dage uden afføring, kun en lille, lille klat er der kommet. Hun virker ikke til at have ondt i maven. Men er det virkeligt sundt og hvor længe må der gå? Hvorfor skifter det så pludseligt?
På forhånd tak for dit svar
Med venlig hilsen
Line
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
Viden om børn:
Håndudmalkning
Hvis man har brug for at malke mælk ud til sit barn, så kan man gøre det med håndudmalkning. Når man bruger sine hænder, skal man være ekstra opmærksom på hygiejnen - men ellers er håndudmalkning normalt den mest skånsomme form for udmalkning af brystet.
- Begynd med at vaske dine hænder og find en ren skål, som mælken kan løbe ned i.
- Tag evt. et varmt bad eller læg et varmt omslag på brystet.
- Læn dig forover, massér brystet blidt ned mod...
Citrusfrugter
Hvis man har allergi overfor græspollen, så kan man nogle gange reagere på citrusfrugter som appelsiner og klementiner. Reaktionen vil ofte være kløe og hævelse af læber, mund og svælg. Og det bedste man kan gøre er ikke at spise de citrusfrugter, som man reagerer på.
Nogle børn vil også reagere med rødt udslæt om munden, når de spiser citrusfrugter. Det skyldes normalt frugtsyren, som generer barnets lidt sarte hud og handler således ikke om at barnet ikke tåler...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






