Annonce

Annonce

Svar: Søvn - vildrede - hjælp


28. februar 2014

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Mor til Louie

Tak for dit brev og velkommen til :)

De fleste børn vil i 7 måneders alderen have behov for 4 amninger i døgnet og jeg anbefaler normalt at disse amninger ligger tidlig morgen, inden middagslur, aften og sen aften. Når jeg ser på din dagsplan, så ser det ud som om at Louie ofte ammes 3 gange: inden middagslur, aften og nat og det er sandsynligvis for lidt. Det lyder derfor som et helt reelt behov, når han vågner og søger brystet kl 01...

I den nye plan du har forsøgt efter han har været syg er der en amning inden middagsluren, som han ikke rigtig har ville. Derfor har du ammet ham sen eftermiddag og inden inden han er puttet. Igen er det naturligt at han har brug for en ekstra amning sen aften eller først på natten - og måske især hvis hans indtag om dagen har været sparsomt.

Det er helt naturligt at han i forbindelse med sygdom har haft nedsat appetit og derfor ikke spist og drukket så meget, som han måske behøver og det er helt naturligt at han i den forbindelse kan vågne om natten og søge brystet ekstra. Dette både for at fylde sig ekstra op, men også fordi han, når han ikke er frisk, naturligt har brug for den ekstra tryghed, som brystet giver ham.

Du skal naturligvis være opmærksom på ikke at øge hans behov ved brystet, men stadig sikre ham mad, mælk og væske nok hele dagen igennem så han får sit behov sufficient dækket over 24 timer - men stadig også give ham mælk sen aften. Du skriver at I har forsøgt med drømmemad, men at det ikke fungerer - jeg går ud fra at du her mener en amning sen aften - og det er helt okay, hvis han ikke kan spise i søvne, før du selv går i seng. Men han skal så stadig tilbydes brystet, når han vågner og melder sig :)

Mit forslag til en dagsplan ser således ud:

Tidlig morgen 04: Ammes og sover videre

Morgen 7.30: Havregrød, vand af kop

Formiddag 9: Frugtmos (jerntilskud), frisk frugt i hånden at gumle på selv, vand af kop.

Puttes til formiddagslur

Frokost 12: Grøntsagsmoss med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende i hånden at gumle på selv, vand af kop.

Ammes og ...


Annonce

... puttes til middagslur

Eftermiddag 16: Tilbydes en lille smule flerkornsgrød med frugtmos som topping, frisk frugt i hånden, vand af kop.

Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, udgangspunktet er nu mere og mere jeres mad og I må godt forsøge med lidt risretter med sovs, ligesom han kan få indmaden af en frikadelle (kød eller fiskedelle), laks fra ovnen osv. Maden skal nu have lidt mere bid og smage af noget. Suppleres med kogte grøntsagsbuketter i hånden, en kartoffelbåd fra ovnen eller lignende at gumle på selv. Vand af kop.

Ammes og puttes til natten ca. kl 19.30-20


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Sen aften eller først på natten 23-01: Ammes

Du må gerne forsøge at holde fast i rytmen, så han kommer op til samme tid hver dag. Når dagen starter til samme tid så er der større sandsynlighed for at resten af dagen følger dette, så du begynder at kunne regne med nogenlunde tidspunkter for formiddagslur og middagslur og putning om aftenen. Det er rigtig fint med flere måltider dagen igennem og disse bør, som du også forsøger, serveres til nogenlunde samme tid - det er alt sammen med til at påvirke hans indre ur, hans indre rytme og på den måde hjælpe jer til at få lidt mere struktur. Det vil hjælpe dig, at du nogenlunde ved, hvornår han sover og hvornår han spiser, er aktiv osv.

Naturligvis skal du kunne trille en tur med barnevognen og komme ud af huset. Du må prøve at passe dette ind med at han f.eks. får skemad, evt. ammes og derefter sættes i sin vogn. Han må gerne sidde op, kikke på verden, opleve, mærke og fornemme og så triller du af sted op for at handle eller hvad du nu skal. Og så lægger du ham først ned, når han tydeligt viser sig parat og han kan sove imens du er på farten. Skal du i mødregruppe eller andet, så vil han måske sove, når du ankommer, men vil så vågne op undervejs og kan så her komme op, igen få noget at spise, lege osv. og evt. blive ammet inden han så puttes igen.

Det lyder som om at du gør det rigtig godt og det er små ting der måske skal ændres på, - jeg håber at ovenstående hjælper lidt videre på vej :)

Jeg håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke med ham:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Navlestreng

Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.

Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex

Omega-3 og amning

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse) og undersøgelser viser at indtag af fisk og omega-3 tilførelsen til barnet via modermælken har stor betydning helt op til barnets 2 års alder.

Et for lavt indtag af fisk og dermed omega-3 fedtsyrer er også sat i forbindelse med forringet finmotorik og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

1000 tak for din altid varme og kærlige måde at gribe udfordringerne an på - det er helt rigtig for mig!
Jeg nyder både dine personlige svar til mig, men bestemt også de svar du giver til andre.

Tak,
Mor til pige på 15 måneder


Annonce