Annonce

Annonce

Svar: 7 uger og forkølet


30. november 2004

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sygdom.

Kære Sune og Trine

Det er aldrig rart at have et sygt barn og slet ikke når man fornemmer at barnet ikke rigtig trækker sit vejr godt nok pga slim/snot.

Jeg vil foreslå dig at læse om børn og forkølelse på siden sygebørn.dk som du finder i min linksamling. Derudover vil jeg sige at det kan hjælpe at dryppe ham i næsen med lidt saltvand. Det hedder isotonisk saltvand og svarer til tårevæsken, som vi har i kroppen naturligt. Det kan løsne og give lidt passage for luften f.eks. ved amning.

Man kan også købe en næsesuger, som er en lille gummiballon, hvorpå der sidder en lille studs, som man placerer ved barnets næsebor. Når man klemmer ballonen sammen og sætter den ved næseboret og slipper, så trækker den de små bussemænd ud, som sidder i næsen. Hvis din søn har slim siddende langt tilbage i næsen og svælget hjælper denne dog ikke.

Du skal holde øje med at din søn drikker som han skal og den varme mælk er jo også med til at løsne. Samtidig skal du naturligvis være sikker på at han tisser som han skal og han må meget gerne have 6 gode våde bleer i løbet af en dag.

Temperaturen skal du kun tage, hvis ...


Annonce

... du mener at han har feber og oplever du at han har det, så skal han afklædes og ligge med et dynebetræk over sig, så han kan komme af med varmen. Sørg også for at der er frisk luft og at der bliver luftet ud hver dag. Hvis du oplever at han får feber og virker sløv, dvs at han er svær at få til at spise, ikke græder når han bliver skiftet osv. så skal du kontakte lægen. Har han feber i et par dage, hvilket et lille barn på hans alder ikke bør have, så ville jeg kontakte lægen igen.

Husk at børn med feber ikke må stå og sove udendørs, men skal oberveres tæt.

Vær opmærksom på at det ofte kan være fodkoldt, hvis han ligger i liften på gulvet og vær opmærksom på at han ikke får træk.


Helens bog om børn og sygdom
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og sygdom" - Et uundværligt opslagsværk, som giver dig ro og overblik, når du har allermest brug for det!

Tilsidst vil jeg lige sige, at det er en fordel at hæve hovedenden på madrassen/liften/sengen. Det kan du gøre ved at lægge et ringbind eller lignende ind under madrassen. Han skal altså ikke have en pude at ligge på, men fortsat ligge lige, bare med hovedenden lidt løftet, da det kan hjælpe på hans vejrtrækning.

Husk også at det er bedre at ringe til lægen en gang for meget end en gang for lidt.

Rigtig god bedring med ham.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sygdom:

9. marts 2026 | Sygdom | 3 år, 6 mdr.

Skoldkopper og helvedesild

Hej Helen Jeg er mor til en dreng på 3.5 år, som desværre har fået...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sygdom | 2 år, 5 mdr.

Pudse eller puste næse - hvornår

Kære Helen Tak for dine altid gode svar! :) Vores datter er nu lige knap...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.

En hård tid

Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barselsbesøg

I nogle kommuner tilbyder sundhedsplejersken at komme på besøg meget hurtigt efter fødslen. Dette sker hvis fødslen f.eks. er foregået hjemme, eller hvis moderen er gået meget hurtigt hjem efter fødslen.

Også jordemødre tilbyder nogle gange barselsbesøg i hjemmet, hvis kvinden er udskrevet inden for 48 timer efter fødslen eller hvis der er tale om en hjemmefødsel. Man taler normalt om et barselsbesøg når sundhedsplejerske eller jordemoder kommer på besøg i hjemmet 3-5 dage efter...

Læs mere i Babylex

Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI

Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.

Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.

- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for en god brevkasse. Vi er i den kedelige situation, at vi ikke har haft glæde og gavn af vores egen sundhedsplejerske. Vi har fundet dine svar meget relevante.

Tak fra os.


Annonce