Brev:
Søvn og trivsel nr. 2

Hej Helen
Mange tak for dit svar på vores tidligere spørgsmål. Det har hjulpet os lidt på vej at acceptere at vores datter bare er som hun er, selvom det stadig godt kan være hårdt ind i mellem :-)
Har lidt et opfølningsspørgsmål til det med hendes søvn om dagen. Om dagen putter vi hende kun i barnevognen hvilket hun kun vil. Det skal dog helst være med en gå tur hvor det "bumper" lidt. Hun sover så kun stadig de 30-45 min af sig selv og er ofte stadig trist/træt efter luren.
Vi har så dog haft held med at gå en tur med hende for at forlænge hendes lur, men det skal også gerne være en ...
... tur med "bump" undervejs. Vi har også prøvet simpelthen at gå med hende i 1.30 time hvor hun så sov 2 timer i alt.
Vores spørgsmål er så skal vi prøve med en lang gå tur i noget tid for at se om vi kan lærer hende at sove videre? Problemet er bare alt det altid skal være med "bump", hvilket hun jo så nok vil forvente ved hver søvnstadie skift.
Tænker du at det er bedst at gå konstant med hende i fx. 1.30 time og først der stille vognen. Eller om det er bedre at gå en kort tur så hun falder i søvn. Vente til der hvor vi ved hun som regel vågner og så gå med hende?
Med venlig hilsen
Helle
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
21. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Opfølgning - Tilvænning af barnevogn/klapvogn
Kære Helen Et par opfølgende spørgsmål til mit tidligere brev. Min søn...
20. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Tilvænning af barnevogn og klapvogn
Kære Helen Min søn på snart 4 måneder er svær at putte til lur. Som de...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
Viden om børn:
Dagtilbud til børn
Vi har i Danmark kommunale dagtilbud til vores børn.
Dagtilbud omfatter:
- Vuggestuer og dagplejeordninger for ½-3 årige
børn
- Børnehaver for 2-6-årige
- Aldersintegrerede institutioner for flere aldersgrupper
- Fritidshjem
- Skolefritidsordninger (SFO) for børn i skolealderen.
Aldersopdelingen kan variere lidt fra kommune til kommune.
Hvis I ønsker at få jeres barn...
Dåb
Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.
I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.
Før dåben skal I vælge mindst 2 og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







