Annonce

Annonce

Brev:

Rytmen eller mangel på samme


11. december 2013

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Rytmen eller mangel på samme

Hej Helen,

Har flere gange brugt dine svar til andre som inspiration, så håber du kan hjælpe igen :o)

Har den skønneste lille knægt på 6,5 mdr. Der er meget mild og glad. Han har nok ikke det man kalder et super godt sovehjerte.

Fra fødslen og frem til 3,5 mdrs alderen sov han ret godt om natten - de fleste nætter fra 20 tiden til 7 morgen med mad kl ca 23, 3 og 5/6.
Han sov gerne 1 1/2 time om formiddagen og ellers meget løst resten af dagen - og helst på mig eller min mand de første mdr.

Da han blev 3,5 kunne han vende sig fra mave til ryg men ikke tilbage, hvilket gav utrolig meget uro om natten i 1,5 md.. Så faldt der lidt ro på igen, da han lærte at finde andre stillinger selv.. MEN nu er de urolige nætter kommet igen - han karter rundt i sengen og vågner, fordi han ikke kan finde en god stilling. (Er begyndt at stå i kravlestilling og kan "kravle" baglæns).
Puttes om aften med bryst i ...


Annonce

... vores seng (her sover han også om natten). Han spiser nogle gange 4-5 om natten andre gange to.

Dagssøvnen er ligeledes blevet helt skør - han er pludselig begyndt at sove en time om formiddagen og hans middagslur er max en time selv om jeg går rundt med han i barnevogn (har jeg altid gjort ved middagsluren for ellers vil han ikke tage en lang lur). Eftermiddagsluren er på 45-60 min

Nå mit spørgsmål er så; Hvad sker der lige med hans rytme??
Og kan det have noget med maden at gøre? Han får grød tre gange dagligt og bryst i mellem måltiderne.. Vi har siden de 6 mdr introduceret nyt mad (fisk, grovere grød og nye grøntsager).
Er blevet i tvivl om han får mælk nok.. Tilbydes brystet om dagen, men sutter ikke ret længe..

Jeg forsøger at holde en rytme, men synes det er svært, når han sover så dårligt og svingende..:-(

Mange hilsner en mor, der forsøger at holde fanen højt, men inderst inde er ret fortvivlet..

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Udstyr til nyfødt - tjekliste

Når du er gravid og første gang besøger en babyudstyrsforretning, så kan du blive helt svimmel over alt det udstyr du kan købe. Tænk fremad når du skal vælge - meget babyudstyr er dyrt og bruges kun i kort tid. Derfor kan visse ting med fordel købes brugt, eller måske kan I låne eller arve. Det kan godt betale sig.

En tjekliste over babyudstyr, som kan være godt have have klar før fødslen:

- Autostol - nødvendigt, hvis I skal fragte baby i bil fra sygehuset og...

Læs mere i Babylex

Sygt barn

Det er altid svært at vurdere hvad et lille barn fejler, og er du i tvivl er det altid en god idé at kontakte lægen. Hellere en gang for meget end en gang for lidt.

De mest almindelige sygdomme hos børn er: Forkølelse, øjenbetændelse, mellemørebetændelse, lungebetændelse, maveinfektioner og skoldkopper.

Symptomerne er ofte: Manglende appetit, ondt i maven, opkastning og diarré samt feber.

Hvis det bliver nødvendigt at indlægge barent på sygehus er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Alleførst: Tusind tak for dit sidste svar - det er virkelig guld værd med professionelt svar og en "second opinion" :)

Med venlig hilsen
Natasha, mor til pige 4 måneder


Annonce