Brev:
Maveproblemer

Hej Helen!
Jeg skriver til dig, da jeg har en dreng med mange maveproblemer. Han blir fire måneder på fredag, vejer ca. 7 kilo og trives umiddelbart. Han bliver kun ammet.
Han har efter en meget hård fødsel og ab-behandling haft mange maveproblemer, med meget luft i maven og mange mange eksplosive afføringer. Vi synes dog at det gik bedre da han ramte de tre måneder. de sidste 14 dage har vi dog haft problemer om natten, han vågner ca. hver 1,5-2 time, hvor han ligger og karder rundt, siger lyde som om han presser og nogle gange græder. Hans mave er helt udspilet og spændt. Jeg har forsøgt at ligge ham om på maven, da dette ofte hjælper om dagen, da det er nemmere for ham at få luften og afføringen ud på denne måde. Dette hjælper dog ikke om natten. Hvis det endelig hjælper, slår han nogle utrolig høje prutter eller har meget tynd eller skummende afføring. Det eneste der synes at virke er hvis han får mad, hvorefter han falder i søvn også vågner efter 1,5-2 timer igen.
Jeg er ...
... bange for at jeg er inde i en ond cirkel, hvor jeg bare bliver ved med at amme ham mange gange om natten for at få ham til at falde til ro, hvorefter han vågner efter to timer igen fordi han ikke kan komme af med luften og afføring igen. Jeg har svært ved at vurdere, om han vitterlig er sulten hver 2. time eller om det er smerterne der gør at han vågner og at han vil spise så ofte. Jeg har oplevet 2 gange om natten de sidste 14 dage at han ikke har taget brystet, hvilket vel må betyde at han er mæt.
Jeg har overvejet at begynde med mos/grød, for at han kan undgå at få så meget luft med ned i maven, og får at han er mæt i længere tid, men er også bange for at hans mave er så sart at den ikke kan "klare" mosen/grøden endnu. Går jo udfra at modermælk er det mest skånsomme for tarmen. Han har aldrig virket til at have behov for at bøvse af, og gylper meget sjældent. Er ved at være en smule træt efter de mange dårlige nætter og håber meget at du kan hjælpe.
Kærlig hilsen
Anne
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
Viden om børn:
Bad, de første gange
Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.
Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:
- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.
- Det er en god idé at tilbyde barnet...
Børnevaccinationsprogram
I Danmark har vi følgende børnevaccinations program, som anbefales af sundhedsmyndighederne:
3 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 1 og PCV-1
5 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 2 og PCV-2
12 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio- Hib 3 og PCV-3
15 mdr.: MFR 1
4 år.: MFR 2
5 år.: Difteri-tetanus-kighoste-polio revaccination
12 år.: MFR 2 og til piger HPV 1, 2 og 3 (MFR 2 til...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







