Annonce

Annonce

Svar: Hvornår læser man godnathistorier?


9. november 2013

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Puttemor

Tak for dit brev :)

Det lyder simpelthen så fint, det du fortæller - det er et rigtig dejligt putteritual I har, din dreng falder trygt og roligt i søvn, han slapper helt af, du synger og er der, og du fornemmer, at han har det fint med at overgive sig til søvnen selv. Det er super alt sammen, og det er helt perfekt, hvis putningen ikke tager mere end 5-10 minutter - jeg ved at mange, som læser med, ville ønske de havde jeres rutiner :)

Jeg ser derfor heller ikke grund til at du lige nu ændrer på tingene. Som udgangspunkt skal man ikke ændre på noget, som fungerer godt. Og behovet for godnathistorie vil sansynligvis komme mere naturligt hen af vejen.

De fleste børn vil i 12-18 måneders alderen begynde at tage en sovebamse bevidst til sig - det kan også være en sutteklud, en slaskedukke eller lignende. Denne fungerer som en substitut for mor eller far og det er vigtigt at den følger ham, som en fast del af putningen, ligesom den kan være med i bilen, i barnevognen, bruges når han er ked af det osv. Det vil være rigtig godt at have den som et ritual og som tryghed, når han skal sove ude - f.eks. i dagpleje eller i vuggestue. Og det lyder som om at jeres dreng faktisk er begyndt at bruge sine bamser lidt :)

Og så er det ofte også en god idé i denne alder at introducere en godnathistorie. I 12-18 måneders alderen skal flasken med mælk stille og roligt trappes ud og helt forsvinde. I en overgang kan han få lidt mælk af kop i stedet og du kan f.eks. stadig sidde med ham på skødet, hvor du så læser lidt historie - herefter bliver han så lagt i sin seng, du læser måske lidt videre eller synger godnatsang, som du plejer, så ritualet minder om det han har lige nu og så siger du godnat :)

Bøger, der er gode til godnatlæsning er små bøger, som ...


Annonce

... ikke indeholder alt for meget tekst. Det skal være små sætninger, som er lette at forstå og hvor der samtidig er et billede der viser det du læser op.

Da mine piger var små, var de f.eks. glade for en bog der hed Bamse. Den handlede om en brun bamse og der stod f.eks. "Her er Bamse, han er brun" - og så var der et billede af den brune bamse. "Bamse har et par blå bukser med seler" - og så var der et billede af bamse med blå bukser". "Bamse har en lille seng han sover i" - og så var der et billede af sengen. "Her ligger bamse og sover i sin seng" - og så var der billede af bamse i sengen osv., - en tekst og et billede på hver side.

Altså helt små korte sætninger, hvor du læser op, viser ham billeder, læser igen, viser billeder og på den måde inddrager ham lidt i det du læser. Og nogle gange skal du også bare sidde og læse, hvor han så lytter til din stemme, til ordene og lydende - ligesom når du synger godnatsang.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Det kan også være bøger med billeder fra hverdagen og ting han kender, hvor du digter en lille historie der handler om ham "der var engang en dreng, der hed ... Han boede sammen med sin mor og sin far. Drengen havde en sut" - og så viser du ham billedet af sutten i bogen - "han havde også en bamse..." og så viser du ham billedet af bamsen osv.

I takt med at han bliver ældre, får mere sprog osv. vil godnathistorier naturligvis blive mere komplicerede og indeholde flere lange sætninger og en dybere historie:)

Så godnathistorie kan ofte introduceres i takt med at flasken trappes ud og et nyt ritual bliver aktuelt - og stadig med det ritual du allerede har med godnatsang osv. Det lyder som sagt rigtig fint det du fortæller og du skal ikke ændre noget, bare for at ændre :)

Håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brok (hernie)

Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.

Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.

Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...

Læs mere i Babylex

Suttekæde

En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.

Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.

Det anbefales at:

- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej

Så er Viggas mor på banen igen og sidder her med smil på læben og tænker over at du fik ret igen..... du har en fantastisk brevkasse og jeg ville være helt lost uden den :))

Tak for en dejlig brevkasse og undskyld jeg ikke kan gøre mine breve kortere :))

Med venlig hilsen
Viggas mor


Annonce