Annonce

Annonce

Brev:

Falde i søvn om dagen/aftenen


30. oktober 2013

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Falde i søvn om dagen/aftenen

Hej Helen

Jeg sender dig lige et spørgsmål mere, da jeg kan se, at du gerne vil have spørgsmålene i forskellige kategorier hver for sig.

Min søn har egentlig fra starten haft lidt svært ved at finde en god soverytme. Det er dog begyndt at blive bedre. Han har været vågen ca. 2 timer og så skullet puttes igen. Hvor han så har sovet fra 45 min til nu heldigvis 1,5-2 timer af og til. Så der er bedring at spore. :-)

Men her på det sidste har vi haft rigtig svært ved at putte ham, både dag og aften. Vi prøver at putte hverken for tidligt eller sent og har kigget efter alle tegnene - som du også beskriver i din bog.

Men han skriger så snart han får flasken i munden (han får en lille puttetår) og kører sig selv mere og mere op. Det eneste der hjælper er, at jeg/vi går rundt med ham over skulderen og siger shhh, nååå. så så. Og så ...


Annonce

... falder han gerne i søvn = kollapser nærmest, efter 5 min. Det samme er tilfældet om aftenen, når han skal puttes til natten, her kan vi risikere, at han ikke en gang vil tage sin aftenflaske.

Vi er lidt i vildrede for det har kørt så godt med puttetåren og så i barnevognen/tremmeseng.

Altså skal jeg prøve at putte ham efter 1,5 time? Men så føler jeg bare, at jeg putter ham inden han er træt. Han bliver jo puttet, når har har gabt et par gange, gnider øjne og ser træt ud. Og 1,5 time er jo altså heller ikke meget at være vågen ad gangen. Og det er det samme om han har sover 45 min eller 1,5 time :-(

Når han er vågen, er han en super glad og meget aktiv dreng, som bruger sig selv rigtig meget motorisk. Triller og er begyndt at krybe baglæns.

på forhånd tak

Med venlig hilsen
Kristina

What to do, har du nogen forslag?

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Dåb

Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.

I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.

Før dåben skal I vælge mindst 2 og...

Læs mere i Babylex

Morgenmad og børn

Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.

Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Når man læser din brevkasse får man indtryk af at mødre har lettere ved at betro sig til dig via brevkassen, samt at du ligesom kan noget i forhold til at "ramme" plet i forhold til, hvad det er folk har behov for.

For mit vedkommende har dine svar kunne give mig noget andet og mere værdifuldt i forhold til min rolle som mor som mine egne sundhedsplejersker (jeg har haft en 4 - 5 stykker) ikke har kunne give mig.

Tak fra en taknemmelig mor


Annonce