Brev:
Mad og mælk - 5 mdr.
Jeg har læst, at du tidligere har skrevet, at de små rollinger fortsat skal have flasker, sålænge de ikke spiser fulde portioner, da et grødmåltid derfor ikke er et flaskemåltid.
Min søn er 5 ½ måned, vejede 4700 og var 55 cm lang ved fødslen. Har ikke gidet at amme, særlig længe, kun 3½ måned og har helt fra starten fået flaske ved siden af. Han har heller ikke været den der gad spilde tiden ved brystet, hurtig ind, hurtig ud. Han fik allerede grød og mos fra han var 3 ½ måned og han spiser det med velbehag.
Nu vejer han lidt godt 8 kilo og er 73 cm. lang, men han spiser stadig kun ...
... halve potioner grød og mos svarende til 50 ml. vand (i grøden) og han drikker ikke særlig meget mælk. Han får også vand i løbet af dagen, når han er tørstig, men til maden får han mælk, så jeg er sikker på, han får det han skal have. Han er med nød og næppe oppe på mellem 400-600 ml. MME i døgnet, men han spilder altså ikke tiden ved flasken. Lyder dette ok?
Skal lige siges, at han er en glad og sprudlende dreng, ingen problemer her, tænker bare meget over, om han får al den mælk han skal have, måske tænker jeg for meget!!!
Hvornår kan man begynde at give dem rugbrøds hapser og youghurt?
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas på din babys sarte hud
Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
Viden om børn:
Omega-3 og amning
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse) og undersøgelser viser at indtag af fisk og omega-3 tilførelsen til barnet via modermælken har stor betydning helt op til barnets 2 års alder.
Et for lavt indtag af fisk og dermed omega-3 fedtsyrer er også sat i forbindelse med forringet finmotorik og...
Brok (hernie)
Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.
Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.
Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.