Annonce

Annonce

Brev:

Børnehave vanskeligheder


28. august 2013

Kategori:
Alder:
3 år, 2 mdr.

Børnehave vanskeligheder

Kære Helen

Her kommer et opfølgende spørgsmål på mit sidste brev til dig ang vores store piges vanskeligheder i børnehaven.

Efter dit sidste svar havde jeg kort tid efter en samtale med vores datters kontaktpædagog. Det var en konstruktiv samtale, og jeg synes vi begge fik sagt nogle gode ting. Jeg gik i hvert fald derfra med nyt mod.

Pædagogen mente at jeg skulle ændre min adfærd. Hun mente at vores datter kunne aflure min mindste usikkerhed, hvilket højst sandsynligt var rigtigt. Jeg skulle have en mere positiv adfærd. Jeg synes dog altid at jeg har omtalt det positivt og med et smil til vores datter. Må dog indrømme at det kunne være svært at holde gejsten oppe efter at have afleveret en meget ked af det lille pige som kun råbte mor med udstrakte arme. Vi aftalte at afleveringerne skulle foregå meget hurtigt.
Jeg synes jeg har prøvet at efterleve det på bedste vis, og pædagogerne har bemærket min ændring, så de synes min indsats har været som den skulle.

Det har dog ikke båret frugt. Måske en lille forbedring enkelte morgener, men jeg går stadig fra en grædende datter.

Hun vil allerhelst blive i vuggestuen hos sin lillesøster og yndlingspædagog. Hun spørger hver dag om hun ikke må komme over og lege hos sin søster. Det er en integreret institution og de deler legeplads, dog med en lille indhegning.

Hver dag når lillesøster er afleveret og vi går op imod Børnehaven bliver hun ked af det. Jeg må sige at jeg hertil morgen nok nåede min grænse. Jeg synes det er SÅ synd for hende. Jeg vender hende jo nærmest ...


Annonce

... ryggen når hun mest af alt har brug for og. Jeg synes det er forfærdeligt. Begge piger er meget knyttet til mig. Det er mig som afleverer alle dage. De aftener jeg skal afsted om aftenen inden pigerne er puttet, bliver hun også ked af det, selvom det er far som er hjemme og putter.

Jeg synes et af problemerne i børnehaven er at der er en meget ulige fordeling af piger og drenge på stuerne. Vores datter er kommet på en rigtig drengestue. Jeg sidder i bestyrelsen og har omtalt dette problem for vores leder, som ikke mener der er et problem. Vores datters pædagog sagde også til vores samtale at jeg ikke skulle lægge så stor vægt på det da børn i den alder leger lige meget med drenge og piger. Jeg kan til dels godt give hende ret, men jeg holder stadig på at der mangler piger, og at pigerne er sammen på en anden måde end drengene er. Der er mere dukke farmorbørn leg mellem piger.

Jeg er meget i tvivl om hvordan jeg videre skal takle situationen. Jeg skal helt sikkert have et nyt møde med vores pædagog. Overvejer at flytte hende til en af de andre stuer. Synes at skifte børnehave er lidt for dramatisk. Dog ved jeg ikke om det er det der skal til. Hun kan jo blive ked af det, bare ved at se sin lillesøster komme ud på legepladsen om eftermiddagen når hun ikke må komme derover.

Jeg synes det er så synd for hende. Jeg ønsker mest af alt bare at hun er glad. Pædagogerne fortæller ofte at hun har det rigtig godt deromme og har rigtig gode dage. Hun trives og er enormt omsorgsfuld.

Jeg er i syv sind....

Med venlig hilsen
Helene

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

5. august 2025 | Renlighed | 3 år

Toilettræning - men ingen afføring

Kære Helen. Vi søger lidt hjælp ang. vores tvillinger på 3 år som vi lige...

Læs hele brevet og Helens svar


1. august 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.

En umulig ulvetime

Kære Helen. Så er det mig igen. Tak for svar sidst ift. lillesøster. Nu...

Læs hele brevet og Helens svar


22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.

Madvaner hos 3-årig dreng

Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...

Læs hele brevet og Helens svar


17. juni 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.

Søskendekonflikter

Kære Helen Der har nu været en lang periode hvor min datter på 3 år og søn...

Læs hele brevet og Helens svar


5. juni 2025 | Opdragelse | 3 år, 3 mdr.

Suttestop - 3 år, 3 mdr.

Hej Helen Tak for dit sidste svar angående min datter, som er meget afhængig...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Selleri

Fra 6 mdr´s alderen vil mange børn nyde at spise flere rodfrugter, da de smager af noget. Selleri er en rodfrugt.

Rodfugter har en naturlig sødme og denne kommer især frem, hvis rodfrugterne bages i ovnen. Du kan lave mos af rodfrugter og du kan også give dit barn større stykker af bagte rodfrugter, som det selv kan spise - rodfrugter er vigtige som en varieret del af både din og barnets kost.

Du skal dog være opmærksom på at selleri indeholder nitrat og det bør...

Læs mere i Babylex

Rygning

Når mødre ryger passerer nikotin og andre giftige stoffer fra tobakken over til barnet via modermælken. Derfør bør kvinder der ammer ikke ryge.

Passiv rygning er farligt. Det er vigtigt at det lille barn ikke udsættes for tobaksrøg. Det er vigtigt at begge forældre er bevidst om at have et ansvar i forhold til at beskytte barnet mod tobaksrøg. Vokser et barn op i et hjem, hvor den ene eller begge forældre ryger, har barnet stor risiko for at få mellemørebetændelse og udvikle...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Din bog om søvn har været os en rigtig stor hjælp.

Vores dreng er nu 16 måneder og vi har måtte erfare, at han hører til de børn der altid har haft et lille og uforudsigeligt søvnbehov. Men via din bog, har vi fundet ud af at give ham rutiner, der gør at han nu trives og udvikler sig sundt og godt.

Tak fordi du har skrevet den!

Hilsen de glade forældre


Annonce