Annonce

Annonce

Brev:

Børnehave vanskeligheder


28. august 2013

Kategori:
Alder:
3 år, 2 mdr.

Børnehave vanskeligheder

Kære Helen

Her kommer et opfølgende spørgsmål på mit sidste brev til dig ang vores store piges vanskeligheder i børnehaven.

Efter dit sidste svar havde jeg kort tid efter en samtale med vores datters kontaktpædagog. Det var en konstruktiv samtale, og jeg synes vi begge fik sagt nogle gode ting. Jeg gik i hvert fald derfra med nyt mod.

Pædagogen mente at jeg skulle ændre min adfærd. Hun mente at vores datter kunne aflure min mindste usikkerhed, hvilket højst sandsynligt var rigtigt. Jeg skulle have en mere positiv adfærd. Jeg synes dog altid at jeg har omtalt det positivt og med et smil til vores datter. Må dog indrømme at det kunne være svært at holde gejsten oppe efter at have afleveret en meget ked af det lille pige som kun råbte mor med udstrakte arme. Vi aftalte at afleveringerne skulle foregå meget hurtigt.
Jeg synes jeg har prøvet at efterleve det på bedste vis, og pædagogerne har bemærket min ændring, så de synes min indsats har været som den skulle.

Det har dog ikke båret frugt. Måske en lille forbedring enkelte morgener, men jeg går stadig fra en grædende datter.

Hun vil allerhelst blive i vuggestuen hos sin lillesøster og yndlingspædagog. Hun spørger hver dag om hun ikke må komme over og lege hos sin søster. Det er en integreret institution og de deler legeplads, dog med en lille indhegning.

Hver dag når lillesøster er afleveret og vi går op imod Børnehaven bliver hun ked af det. Jeg må sige at jeg hertil morgen nok nåede min grænse. Jeg synes det er SÅ synd for hende. Jeg vender hende jo nærmest ...


Annonce

... ryggen når hun mest af alt har brug for og. Jeg synes det er forfærdeligt. Begge piger er meget knyttet til mig. Det er mig som afleverer alle dage. De aftener jeg skal afsted om aftenen inden pigerne er puttet, bliver hun også ked af det, selvom det er far som er hjemme og putter.

Jeg synes et af problemerne i børnehaven er at der er en meget ulige fordeling af piger og drenge på stuerne. Vores datter er kommet på en rigtig drengestue. Jeg sidder i bestyrelsen og har omtalt dette problem for vores leder, som ikke mener der er et problem. Vores datters pædagog sagde også til vores samtale at jeg ikke skulle lægge så stor vægt på det da børn i den alder leger lige meget med drenge og piger. Jeg kan til dels godt give hende ret, men jeg holder stadig på at der mangler piger, og at pigerne er sammen på en anden måde end drengene er. Der er mere dukke farmorbørn leg mellem piger.

Jeg er meget i tvivl om hvordan jeg videre skal takle situationen. Jeg skal helt sikkert have et nyt møde med vores pædagog. Overvejer at flytte hende til en af de andre stuer. Synes at skifte børnehave er lidt for dramatisk. Dog ved jeg ikke om det er det der skal til. Hun kan jo blive ked af det, bare ved at se sin lillesøster komme ud på legepladsen om eftermiddagen når hun ikke må komme derover.

Jeg synes det er så synd for hende. Jeg ønsker mest af alt bare at hun er glad. Pædagogerne fortæller ofte at hun har det rigtig godt deromme og har rigtig gode dage. Hun trives og er enormt omsorgsfuld.

Jeg er i syv sind....

Med venlig hilsen
Helene

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. oktober 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.

Voldsom separationsangst

Kære Helen. Vi har storesøster på snart 5 år og tvillinger (pige+dreng) på 3...

Læs hele brevet og Helens svar


22. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.

Afhængig af sut - 3 år, 7 mdr.

Kære Helen Jeg har spurgt før angående brug af sut, men jeg har brug for...

Læs hele brevet og Helens svar


10. september 2025 | Diverse | 3 år, 6 mdr.

Fridage fra institution

Kære Helen Tak for din inspirerende brevkasse. Det er så dejligt at læse...

Læs hele brevet og Helens svar


9. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 6 mdr.

Trodsalderen - 3 år, 6 mdr.

Hej Helen. Så er vi godt igang med 3-års alderen her hjemme og vores datter...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 6 mdr.

Tv om eftermiddagen

Kære Helen Min datter er en smule sensitiv og bliver let overvældet og træt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vådservietter baby

Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.

Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.

Overvej også, om...

Læs mere i Babylex

Klapvogn - køb af klapvogn

Når I vil købe en klapvogn, skal I overveje, hvad jeres behov er. Der findes mange forskellige modeller af klapvogne, som hver har deres fordele.

En klapvogn kan være praktisk, når I bevæger jer rundt i byen, eller tager feks. bus eller tog. En klapvogn er ofte let at manøvrerer rundt med, og den fylder ofte mindre end en barnevogn, hvilket kan gøre den praktisk i hverdagen. Samtidig kan mange klapvogne klappes sammen, så de f.eks. kan være med i bilen, hvis I f.eks. skal i ZOO...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Endnu engang tak for dit søde, positive og lange svar. Jeg vender tilbage og fortæller om vores videre forløb.

En rigtig god jul til dig og din familie

Hilsen fra os


Annonce