Annonce

Annonce

Brev:

Amning og nattesøvn - 1 uge gammel


20. maj 2013

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Amning og nattesøvn - 1 uge gammel

Kære Helen,

Jeg er i den lykkelige situation, at jeg har fået mit første barn. En dejlig lille pige, som er knap 1 uge gammel.

På hospitalet gik alt fint - hun stortrivedes.

Efter vi kom hjem fra hospitalet er - de nok uundgåelige - bekymringer startet. Spiser hun for lidt/for meget - har hun ondt i maven osv.

Sagen er den, at hun er begyndt at græde en del, når hun er vågen. Vi forsøger at afdække hendes behov, men det handler tilsyneladende altid om sult/tørst. Hun falder i hvert fald først til ro, når hun bliver ammet.

Det har nu resulteret i, at vi ammer rigtigt ofte - i det seneste døgn op mod 1 gang i timen - også om natten. Oftest synker hun blot i de første minutter og resten af tiden (mellem 5 og 30 ...


Annonce

... minutter ekstra), hygger hun bare med brystet i munden, hvorpå hun til sidst falder i søvn.

Hun sover godt og trygt i min favn, men lige så snart jeg ligger hende fra mig, vågner hun og det hele starter forfra; hun græder - vi forsøger at trøste på forskellige måder for til sidst at ende ved amning.

Vi har i dag startet op med sut for at se, om det kan give lidt tryghed og ro, men indtil videre har hun afvist.

Har du mon et godt råd til, hvordan vi skal gribe det an både i forhold til amning, trøst og nattesøvn?

Alle jeg kender har haft stille og rolige babyer, der ikke har grædt - så føler, at vi må gøre noget forkert, siden vores lille datter ofte er ked af det.

På forhånd mange tak for dit svar!

Mange hilsner

Mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Navn - navngivning

Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.

Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.

Læs mere i Babylex

Tidlig født

Når børn bliver født før termintidspunktet taler man om for tidlig fødsel. En graviditet varer normalt ca 40 uger.

Børn der er født mellem uge 33 og uge 37, betegnes ofte "moderat tidlig født". Disse børn er altså født mellem 3-8 uger for tidligt.

Børn der er født mellem uge 29 og uge 32, betegnes normalt som "meget tidligt født". Disse børn er født mellem 9-12 uger for tidligt.

Børn der er født før uge 29, betegnes normalt som "extremt tidligt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

det er vist på tide at jeg skriver og siger tusind, tusind tak for alle dine råd og vejledninger! Det er jo super dejligt at have en som dig at henvende sig til med alle de spørgsmål der kommer op i forbindelse med at være forældre. Det har været en fantastisk stor hjælp at læse dine svar, ikke kun til mig, men også til andre forældre.

Jeg ved simpelthen ikke hvad jeg skulle have gjort uden din brevkasse – bare muligheden for at kunne stille de 'dumme' spørgsmål, er utrolig beroligende, for ikke at nævne at se at der er andre der ude som pusler med de samme problemer som jeg gør.

Så tusind tak for din hjælp!

Bedste hilsner
Mor til pige på 5 måneder


Annonce