Brev:
Opstart i vuggestue

Hej Helen...
Er der forskel på, hvordan du synes, at en optimal indkøring i vuggestue er - elt efter barnets alder...!?
Vores datter skal nemlig først starte, når hun bliver 1 år - og jeg tænker, om det mon medbringer nogle specielle udfordringer, at hun er noget ældre og formentlig mere bevidst - eller om det kan være en fordel...!?
Og har du et bud på, hvordan man bedst planlægger en indkøring...!? Tænker antal dage på besøg - før jeg prøver at gå... Og hvor længe skal man starte med at gå osv...!?
Glæder mig absolut ikke til at skulle aflevere hende - men skal nok gøre mit bedste for at udstråle, at det er et ...
... skønt sted og at jeg er helt rolig ved situationen, men kommer til at ha' lyst til at tage hende med hjem igen...
Og en sidste ting - når man siger farvel... Er det så bare - et kram og et kys - og "hej hej" - vinke og så gå...!? Ligegyldigt om hun græder eller ej...!? Åhhhh - allerede med klump i halsen over, at jeg måske skal forlade hende grædende :-(... Tænker du det er bedst at sige farvel, mens hun fx sidder og leger - eller er det bedre, mens hun er i armene på en pædagog...!?
Puuuuhhhh - måske det er hendes mor, der får det sværest... Det håber jeg virkelig...
Smil fra Malene - der er i mental forberedelse ;-)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
Viden om børn:
Medicin til børn
Et lille barn må aldrig få medicin, uden at lægen har ordineret det. Børn skal have helt andre mængder end voksne og reagerer anderledes på visse produkter.
Har dit barn fået ordineret medicin, så er det vigtigt at følge lægens instruks. Er der f.eks. ordineret penicillin i 6 dage, så er det vigtigt, at du giver medicinen i 6 dage og ikke stopper efter 3 dage, fordi du synes, at barnet virker frisk og rask. Hvis du stopper for hurtigt, risikerer du, at sygdommen vender...
Madras til barnevogn
En barnevognsmadras kan være lavet af forskellige materialer, f.eks. skumgummi. Det betyder, at madrassen let suger kondensvand, der naturligt vil samle sig i barnevognen, når barnet sveder eller bare trækker vejret. Derfor er det vigtigt, at madrassen løftes op og stilles på højkant dagligt, og når barnevognen ikke bruges, så madrassen er tør, når barnet skal ligge på den.
Om vinteren kan det være nødvendigt at tage madrassen med ind, så barnet ikke lægges på en iskold madras,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Jeg bliver nødt til at skrive igen, for at fortælle, hvor glad jeg er for at du har den her hjemmeside!
Det er så fantastisk at have et sted, hvor der er en faglig person, men også utroligt omsorgsfuld, som gider at høre og svare på alle de bekymringer og tanker man har som mor. :-D
Kærlig hilsen
Camilla, snart mor til to




