Annonce

Annonce

Brev:

Lidt spørgsmål om skemad og søvn


3. februar 2013

Alder:
5 mdr.

Lidt spørgsmål om skemad og søvn

Hej Helen.

Tusind tak for dit svar, som allerede har hjulpet utrolig meget på søvnrytmen og generelt dagsrytmen for vores barn.

Jeg har nogle spørgsmål om skemad, som jeg håber du kan svare på.

- Må modermælkserstatning genopvarmes?
- Hvordan er det med at fryse mos og grød ned?
- Såfremt at modermælkserstatning ikke må genopvarmes, kan man så spise grød fra køleskabet, hvor der er modermælkserstatning i uden at det bliver varmet igen, eller er der for stor risiko for bakterier?
- Hvad er din holdning til købemad, og er der noget som du vil anbefale? Jeg tænker på, når vi er på farten, hvordan jeg skal gribe det an?

I forhold til putning af vores søn, Anton, om aftenen, så er det kun mig, der har gjort det indtil nu. Da min kæreste forsøgte en aften, blev Anton dybt ulykkelig, selvom han forsøgte på at gøre det samme som mig. Vi tog Anton med ind i stuen igen, så han kunne falde til ro, og så gjorde jeg det lidt senere, og det gik som det plejer.

Dette er vel helt normalt? Synes du, vi skal forsøge ...


Annonce

... igen, at min kæreste gør det, eller skal vi vente til en dag, hvor jeg ikke er hjemme, så Anton formentlig har nemmere ved det med sin far? Jeg har ikke noget imod det er mig, der gør det, men Anton skulle jo gerne kunne puttes af sin far en eller anden dag.

Antons dag starter mellem 7-8, som jeg tænker er rigtig fint. Det kan dog svinge fra kl. 20-22 for hvornår han bliver puttet til natten - det er vel normalt for denne alder (5 måneder), fordi lurene i løbet af dagen svinger i længde? Vi overvejer snart at starte på 2 måltider skemad om dagen, fordi det ene går så godt, og han kan spise en del, men så kan det jo godt svinge for, hvilket tidspunkt på aftenen, det skal gives. Den ene dag kan det være kl 18, og den anden dag kl 19.30. Er det okay?

Lige nu ammer jeg ham, når han vågner fra sin 1. lur, hvor det er forskelligt hvor meget han vil have, og så går der lidt tid før han skal have skemad. Hvornår skal han ikke tilbydes amning inden han skal have frokost? Det kommer måske af sig selv.

Venlig hilsen
T.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Spinat

Når børn er 6 mdr gamle må de gerne begynde at få lidt spinat.

Du skal dog være opmærksom på, at spinat indeholder Nitrat, og det bør derfor ikke fylde mere end 1/10 af portionen eller alternativt kun gives med 14 dages mellemrum.

Læs mere i min bog Helens bog om børn og mad

Læs mere i Babylex

Udvikling - børn

Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:

1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven

2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.

4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.

5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Selvom jeg kun har sendt dig to spørgsmål, så kan jeg allerede mærke glæden og roen ved at jeg kan skrive til dig.

Tusind tak!
Hilsen mor til dreng på 7 måneder


Annonce