Brev:
Min søn sover dårligt om dagen
Hej!
Min søn på fire måneder har siden han blev født haft rigtig svært ved at sove om dagen. Han begynder at pylre/skrige allerede når han bliver lagt i barnevognen, og det eneste der hjælper er at køre frem og tilbage med barnevognen indtil han til sidst falder i søvn. Jeg havde ellers lovet mig selv at jeg ikke skulle "køre" mine børn i søvn, men det er pt. det eneste der virker.
Når han så er faldet i søvn, går der ca. 30-45 minutter hvorefter han "vågner" med det største skrig, men ligger stadig med lukkede øjne, og oftest også stadig med sutten i munden. Vi skal så køre lidt med vognen frem og tilbage i få minutter igen, hvorefter han sover videre. Nogle gange kan det dog være svært at få han til at sove videre. Dette mønster gentager sig så ca. hver halve time, nogle gange oftere, så synes faktisk ikke vi laver andet end at løbe til og fra barnevognen dagen igennem.
Han sover ca. tre lure om dagen pt. Vi ...
... har også forsøgt med gåture, men her vågner han også op, og er endnu sværere at få til at sove videre. Min søvn er endnu ikke vågnet i barnevognen hvor han har virket frisk/glad, men tværtimod med skrig hvor vi til sidst må tage ham op da han ikke kan stoppe igen.
Det skal siges at han lige siden fødslen har sovet super godt om natten, og lige pt. sover fra 17-18 om aftenen til 05-06 om morgenen, hvor han oftest får en flaske sidst på aftenen/først på natten. Når han vågner om morgenen er han super glad, pludrer og snakker i sin seng på sit værelse;0)
Vores datter som er tre år har altid sovet super godt og har elsket sin barnevogn.
Er ved at være godt frustreret over at jeg/vi bruger så meget energi når han skal sove i sin barnevogn.
Er også begyndt at blive mere herhjemme fordi det er nemmere end at have ham med. Føler derved at jeg bliver meget isoleret.
Søger desperat et godt råd;0)
Hilsen en fortvivlet mor.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas på din babys sarte hud
Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...
Viden om børn:
Seng
Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.
Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:
- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...
Omega-3 til gravide
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).
Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.
Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.