Annonce

Annonce

Svar: Søvnrytme ved grød-start


18. oktober 2012

Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Lulu

Tak for dit brev :)

Når du begynder med grød, så vil det være rigtig fint at starte op enten formiddag eller til frokost. Det er bedst at starte om dagen.

Du fortæller at han vågner omkring kl 8-9, er vågen i et par timer og sover igen i ca. 3 timer. Du kan derfor vælge at give ham grød f.eks. kl 10 eller kl 14 - det må passe ca med den dagsrytme I har.

De første par uger betyder det ikke så meget om maden gives på præcist samme tidspunkt, her er det vigtigste at han kommer igang, smager og har overskud til at prøve at spise lidt af en ske. Men stille og roligt vil det være en god idé at jeres dage ligner hinanden mere og mere. Det er med til at påvirke hans indre ur, det er med til at give ham en fornemmelse af mæthed og sult og det vil naturligt påvirke hans indtag af mad og dermed også påvirke hans søvn hele døgnet. Selv voksne trives ofte bedst med mad til nogenlunde faste tider og små børn skal hjælpes med en rytme. Det sikrer også at barnet får det antal måltider, mælk, søvn osv. som barnet har brug for.

Jeres dag starter forholdsvist sent og det må den gerne. Din dreng må godt have en sen rytme, hvor han står sent op og sover sent hele dagen igennem, hvis I alle trives med dette. På sigt vil han dog sandsynligvis skulle op lidt før og hen af vejen vil I sandsynligvis skulle arbejde på en rytme, som passer med at han skal i dagpleje eller vuggestue, du skal møde på ...


Annonce

... arbejde osv. Måske vil han selv ændre rytme hen af vejen og måske skal du hjælpe ham ved f.eks. at vække ham om morgenen, så I ikke starter dagen senere end kl 8 .. Han skal stille og roligt have morgenmad, frokost, eftermiddagsmad, aftensmad osv. og på den måde ændrer rytmen sig over tid. Og ja, på sigt vil det derfor også være godt at han tilbydes mad, selvom I er til salmesang, rytmik eller andet.

Så lige nu planlægger du grøden efter hans lur og hvornår han er parat og virker til at have overskud til at prøve skemaden, men stille og roligt vil det være rigtig godt at du forsøger at skabe en rytme, hvor han dagen igennem spiser, sover, leger og er aktiv til nogenlunde faste tidspunkter og det starter ofte med et fast stå op tidspunkt om morgenen og et fast puttetidspunkt om aftenen :)


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Med hensyn til mødregruppen og udtalelsen om at du ikke må amme - sikke noget. Du må gerne amme din dreng. Det sker at amning tærer så meget på kvinder, at man vælger at fraråde amning, at moren simpelthen bliver for tynd og for utilpas. Det er sjældent og det lyder ikke til at være tilfældet hos dig. Du lyder til at være meget slank og måske spinkelt bygget - men du lyder til at have det godt og din dreng lyder bestemt ikke til at mangle noget :) Hvis du er usikker på om amningen tærer for meget på dig, så drøft din vægt og dit velbefindende med din læge :)

Håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Madindtag - 11 mdr.

Hej Helen Skal man “styre” hvor meget og hvilke slags mad ens barn spiser?...

Læs hele brevet og Helens svar


2. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad 11 mdr. del 2

Hej Helen. Mange tak for svaret på mit spørgmål. Omkring morgenmad. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Køkkenhygiejne

Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.

- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.

- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...

Læs mere i Babylex

Ammestillinger

Prøv dig frem med forskellige ammestillinger. Du kommer til at bruge mange timer på at amme og derfor er det vigtigt, at du gør dig det så behageligt som muligt.

Det er godt, hvis du kan hvile dig samtidig med at du ammer barnet og det er vigtigt, at du slapper af og ikke spænder i kroppen, hvis mælken skal løbe frit.

Sørg for god støtte til ryg og arme, når du sidder op, så du ikke får spændinger i skuldrene. Sid i en god stol, brug evt. puder i forskellige...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".

Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.

Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.

Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.

Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)

Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)

God sommer


Annonce