Brev:
Urolig søvn, mad mm

Hej Helen :o)
Først tak for en god brevkasse, har læst flere af dine svar til andre, som har været til god hjælp - men har meldt mig ind nu så jeg kan få nogle konkrete svar på mine spørgsmål :)
Først så vil jeg lige fortælle lidt om vores dejlige søn på 4½mdr. Han har siden dag 2 haft kolik og refluks. Han tog ikke på til at starte med så vi supplerede med mme - hvilket virkede på hans vægt men med den bivirkning at han ikke ville/kunne finde ud af at spise ved mig - så efter 14 dages kamp ved hvert måltid droppede jeg amningen. Han tager fint på nu og trives godt kun med mme (+en flaske vælling). Vi bruger johannesbrød i alle flaskerne da han ellers gylper ekstremt.
Hans kolik fandt vi aldrig et middel imod, vi prøvede kiropraktor, zoneterapi, kranio-sekralterapi, mylicon dråber, baby massage, bæresele osv. Men det forsvandt af sig selv gradvis ved 3½mdr. Så nu har vi en glad og tilfreds dreng :o)
Mens han havde kolik sov han kun max.20 min af gangen om dagen, men sov til gengæld rigtig godt om natten - vågnede kun hver 4 time for at spise og sov så videre.
Nu hvor han har det godt igen sover han gode lure om dagen - men sover derimod dårligt om natten.
En ca. rytme hos os ser sådan ud. (tiderne variere)
8.30 vågner, står op, bliver skiftet og vasket.
9.00 spiser mme (220ml)
9.15 leger på legetæppet sammen med mig/far
9.45 sover formiddaglur mellem 1½ og 3 timer
11.15-12.45 står op, skiftes, hygger/leger
13.00 spiser vælling (220ml)
13.15-14.45 sover til "middag" 1½-3 timer
16.30 står op, skiftes, leger
17.00 spiser mme (220ml)
17.15 er i køkkenet med mor/leger med storesøster eller far
18.00 sidder i skråstol ved bordet/ligger på dynen på bordet mens vi spiser.
18.30-20 sover en lur på 30min
19.00-20.30 skiftes og hygger med os
21.00 spiser mme (220ml)
22.00 puttes de fleste dage med kamp
22.30-5.00 vågner utallige gange og får sutten
5.00-6.00 spiser mme (220ml)
5.15-6.15 sover til 8.30
Nogle dage får han kun 3 flasker mme og en vælling (afhængig af hans søvn ...
... om dagen) Men han tager fint på og virker som han får hvad han behøver.
Mit ene spørgsmål handler om overgangskosten - vi har prøvet at give ham hirsegrød/risgrød af 20ml vand (én gang med hver) Men så har vi fået et kolikbarn igen! Utrøstelig gråd fra ca.2 timer efter måltidet og det varer i ca. 4 timer, derefter er han pylret og urolig.
Hvad gør vi? Det er jo synd for drengen at han skal have ondt hvis han får andet at spise. Er der andet der er bedre at starte med? Hans mave reagere ikke på vællingen.
Mit andet spørgsmål handler om at han først vil sove til nat ved 22-tiden og tit er det en kamp at få ham til at sove der trods han er træt. Han sover i liften både om dagen og natten, da han er tryk ved den. Så det er jo ikke fordi han er utryg ved hans soveplads til natten. Vil gerne have ham til at sove lidt før om aftenen da vi forældre godt kunne bruge lidt tid alene ind i mellem. Vi har prøvet at ligge han til nat når han er træt om aftenen mellem 18.30 og 20 - men der sover han kun 30min og vil så op.
Vi har prøvet at lade ham ligge både med en hånd ved ham i liften (så han ved vi er der) og uden - men det hjælper ikke - han skriger til han bliver taget op. Har også prøvet at tage ham op og trøste ham og så ligge ham igen - men han skriger bare når han bliver lagt igen. Vi har også prøvet at undlade luren om aftenen - men så er han så overtræt og pylret at han alligevel ikke finder ro før ved 22tiden.
Når han så endelig sover så går der ca.30-45min så vågner han først gang og skal have sutten. Så vågner han natten igennem rigtig mange gange og græder til han får sutten. Han spiser først ved 5-6 tiden. Det er hårdt at være vågen så mange gange hver nat og det har stået på i ca en måned nu. Han taber også sutten om dagen når han sover, men der er det ikke så tit han skal have den igen, før lige inden han vågner ordentligt.
Håber på nogle gode råd - da vi snart trænger til at få ro på herhjemme. Undskyld det lange og rodet brev, men alle frustrationerne skulle lige ud :-/
Hilsen Alice
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer
Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
Viden om børn:
Opbevaring af modermælk
Hvis du malker ud og vil gemme din mælk til senere, så bør du straks efter udmalkning hælde mælken på en engangsflaske, der lukkes og mærkes med navn, dato og evt. klokkeslæt. Umiddelbart herefter placeres mælken i køleskab eller fryser.
Holdbarhed for ny udmalket mælk:
3 døgn i køleskab ved maks. +5 C
3 måneder ved min. -18 C
Mælk, der ikke er optøet ved hjælp af varme, d.v.s. optøet i køleskab, kan holde sig 1 døgn i køleskab
Mælk, der er...
Søskende
Det er helt normalt at der kan opstå jalousi, når der pludselig kommer en lille ny, som kræver at få noget af den opmærksomhed, der tidligere var forbeholdt storesøster eller storebror. Her er lidt råd til hvordan du kan imødegå nogle af de problemer der kan opstå:
- Husk at give den store opmærksomhed. Vær opmærksom på at den store har savnet dig imens du har været indlagt med den lille ny. Gør familien opmærksom på at de gerne må komme med gaver til den lille, men det er næsten...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









