Annonce

Annonce

Brev:

Brystbyld


5. maj 2012

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Brystbyld

Kære Helen.

Jeg fik for nylig en brystbyld, som jeg fik lagt dræn i på hospitalet. Jeg gik til lægen flere gange, da jeg pludselig fornemmede en knude i mit bryst. Blev nervøs for, at det var noget mere alvorligt. Min læge troede at det bare var en tilstoppet mælkekirtel. Men valgte efter anden konsultation, at sende mig til en skanningklinikken. Der fik jeg foretaget mammografi, og ultralydsskanning.

Hun så hurtig, at der var en byld i brystet og tog en nål og stak ned i brystet for at se, om der var puds i. Det var der, og hun bad mig til på et andet hospital asap. Jeg tog der ud kort tid efter, og kom på brystkirurgisk afdeling. De oplyste mig så, at jeg ikke skulle henvende mig der, men istedet på det første hospital, da jeg havde født der. Jeg fik det en smule dårlige senere på dagen og var meget frusteret og havde kontakt til vagtlægen, som bad mig tage på hospitalet dagen efter, så de kunne tilse mit bryst.

Jeg tog på første hospital og blev indlagt med min dreng. Om aftenen blev jeg så "opereret" og fik lagt dræn i brystet. Jeg fik lov til at tage hjem igen på orlov dagen efter, hvis jeg selv kunne skylle mit bryst med saltvand. Det har jeg så gjort i 6 dage, og jeg fik lov til at få drænet ud.

Jeg har forsøgt at få hjælp til, hvad jeg skal gøre, for at min amning bliver bedre. Gør jeg noget forkert. Hvad gør jeg for at undgå at dette sker igen. Jeg er rædselslagen for, at det vender tilbage. Ingen kan hjælpe mig med at turde amme videre. Jeg vi nemlig enormt gerne stadig ...


Annonce

... amme. Men hverken min sundshedsplejerske eller hospitalet vil hjælpe mig med at svare på mine spørgsmål. Enten ved de ikke hvad de skal sige, ellers kaster de bare bolden videre.

På hospitalet, hvor de opererede mig, sagde de, at chancen for at der ville komme en byld igen, var større, end hvis jeg aldrig havde haft en byld. Jeg har haft 3 brystbetændelser før bylden, da min dreng ikke rigtig kunne tømme mine bryster ordentligt, tror jeg. Jeg har haft enormt meget mælk fra starten af. Jeg malker nu ud efter hver amning, for at sikre mig, at jeg ikke skal igennem dette igen, for rent psykisk har det været en meget ubehagelig oplevelse, da jeg sidder med fornemmelsen af, at jeg bare bliver overladt til mig selv.

Er bange for at få en byld igen. Jeg har læst på nettet, og jeg er disponipel for at dette problem opstår igen, nu når jeg har haft en byld. Jeg fik penicillin: Heracillin. Det kunne hverken min søn eller jeg tåle. Han kunne næsten ikke åbne sine øjne under behandlingen.

Jeg kan stadig mærke indsamlingen. Tror måske at dette er arvæv, da jeg havde bylden i over en måned, uden behandling. Måske bliver mit bryst aldrig helt blødt igen.

Mit spøgsmål til dig er:

1. Hvad kan jeg gøre, for undgå byld i brystet igen? Vil meget gerne fortsætte med at amme. Men er rædselsslagen for at gå dette igennem igen. Er det normalt, at man stadig kan mærke en lille knude? ( Synes at mælken har tilpasset sig min drengs behov nu )

Ser frem til at høre fra dig.

Hilsen en meget frusteret mor.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.

Påklædning - efterår og temperaturer

Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn

Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...

Læs hele brevet og Helens svar


4. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvn - Korte dagslure og sover godt om natten

Hej Helen Jeg har længe fulgt dig og brugt din bog om søvn, da min store...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rhesus-uforlignelighed

Vi har hver især en blodtype, som kan hedde A, B, AB eller 0 og derudover er vi delt op i Rhesus positive og Rhesus negative. De fleste mennesker er Rhesus positive, ca 15 % er Rhesus negative.

Hvis en Rhesus negativ kvinde bliver gravid og den kommende far er Rhesus positiv, så kan barnet, som kvinden venter være Rhesuspositiv efter sin far.

Imens barnet ligger i maven, så har det sit eget separate kredsløb, men der kan dog ske en lille udveksling af blod imellem...

Læs mere i Babylex

Gravid vitaminer

Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.

Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid yderst brugbare svar. Det er en fantastisk service at kunne skrive til dig og få din kyndige vejledning igen og igen.

- Tak fra tvillingernes mor


Annonce