Brev:
Siger ofte nej

Hej Helen,
Livet med en 2½-årig er for det meste sjovt og underholdende, men også nogle gange en udfordring. Udfordringen for tiden er, at min søn siger meget nej. Nogle dage føles det som hans eneste svar. Nej til at få skiftet ble, nej til at komme med til svømning, nej til at spise frokost, nej til at stige ud af bilen, nej til at vaske hænder, nej til at lægge sutten, ja, jeg kunne blive ved.
Jeg har læst en masse om børneopdragelse, så jeg prøver at have god tid og ikke at stresse, for så ved jeg at børn bliver (endnu) langsommere. Jeg forsøger at "varsle", at nu går jeg i gang med frokosten, så vi skal spise om lidt, at sige "enten stiger du selv ud, eller også løfter mor dig", ikke at give ham mange valgmuligheder "vi skal hen og handle, vil du selv tage kondisko på?", forsøger at spare på mine egne nej'er ved at sige "ja, du må lege med brandbilen, når du har spist", prøver at aflede "kom, nu skynder vi os ud i bilen for at se om dit tog er der" osv. Jeg forsøger altid at have min stemmeføring kærlig/bestemt, og jeg mener i langt de fleste tilfælde, hvad jeg siger, så jeg håber ikke, at jeg sender forvirrende signaler til ...
... ham.
Jeg forsøger at være large over for, at han er i gang med en leg, men når jeg har gjort ovenstående plus sagt tre-fire gange "kom, nu skal vi afsted/spise ...", så løber tålmodigheden altså ud.
De dage føler jeg mig som en elastik, som konstant spændes til det yderste, og jeg kommer til at råbe højt, selvom jeg straks fortryder det og som regel siger undskyld med det samme.
Jeg har de sidste par dage prøvet at give ham en tidsfrist ved f.eks. at sige "nu tæller jeg til tre, og så gør du det enten selv, eller mor gør det". Det har hjulpet de gange, hvor så har talt til tre, og han skynder sig selv at gøre det (som regel virker det som om, at han synes det er en leg), men jeg er usikker på, om det er en okay måde at gøre det på.
Det er så anstrengende at blive mødt med nej så mange gange nogle dage, specielt fordi det andre dage går så nemt, og han bare gør som jeg siger :) Jeg er klar over, at han prøver grænser af og ikke gør det for at genere mig, selvom det altså føles sådan i situationerne ;)
Har du nogle gode forslag til, om jeg kan takle alle hans nej'er anderledes og dermed få nogle rarere dage?
Med venlig hilsen
Mette
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.
Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...
19. juli 2025 | Opdragelse | 2 år, 5 mdr.
Kære Helen Jeg har brug for et godt råd til, hvordan vi forbereder vores...
4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.
Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...
10. april 2025 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.
Kære Helen. Vi søger råd til at få putning til at fungere. Vi har pga....
11. januar 2025 | Sovevaner | 2 år, 6 mdr.
Kære Helen Det er ved at være et stykke tid siden sidst, men nu er jeg...
Viden om børn:
Rødbede
Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.
Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.
Fisk og børn
Det er vigtigt at børn tilbydes fisk. Gerne flere gange om ugen, det vil sige næsten hver dag til frokost og et par gange til aftensmad.
Det er vigtigt at børn tilbydes forskellige typer af fisk. De fede fisk er især laks, sild og makrel. De mere magre fisk er skrubbe, rødspætte, sej og torsk. Fisk er rige på næringsstoffer som D-vitamin, selen og omega-3-fedtsyrer, som er meget vigtige for udviklingen af barnets hjerne.
Er dit barn mellem 0-14 år, er det vigtigt,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






