Annonce

Annonce

Brev:

Min datter sover dårligt om natten


18. april 2012

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Min datter sover dårligt om natten

Hej Helen.

Tak for en god postkasse, jeg skriver til dig fordi vi er begyndt at blive noget frustreret over vores datters søvnmønster om natten.

Hun har indtil for 14 dage siden sover rigtig godt, blevet ammet ca. 2 gange om natten. Men hun er nu begyndt at vågne en gang i timen, når hun vågner får hun bryst og falder herefter i søvn igen. Men når kl. bliver ca. 3-4 tiden er hun nu begyndt at vågne rigtig op og ikke vil sove mere. Hun er i festligt humør, pludre, griner og synes det hele er så sjovt.

Hun ammes og får ikke MME, vi har forsøgt at give hende MME om natten fordi vi tænkte at hun nok er sulten, men det vil hun ikke have.

Hendes dagrytme plejer at være sådan her:

Vågner kl. 8.00, ammes og herefter leger vi.
kl. 10.00 får hun en middagslur på ca. 1-2 timer.
ca. kl. 12.00 vågner hun, ammes og hygger på legetæppet.
ca. kl. 14-15 sover hun igen, gerne 2-3 timer.
ca. kl. ...


Annonce

... 17-18 når hun vågner ammes hun og hun aktiveres igen.
hun plejer at få et bad hveranden dag omkring kl. 19-20 tiden.
Inden hun ligges til at sove omkring kl. 20.30-21.00 tiden, ammes hun.

Hun har ikke noget problem med at bliev lagt til at sove og herefter sover hun ca. 3 timer til omkring midnat. Her ammes hun og ligges til at sove igen. Og efter dette vågner hun så hver time indtil kl. ca. 3-4 tiden også er hun frisk. Vi har forsøgt at blive ved med at give hende sutten, men hun hiver den ud og vil pludre. Hvis vi lader hende ligge i hendes seng, bliver hun ked og begynder at græde.

Jeg plejer at gå ind i stuen med hende og ligge hende i kravlegården, og tænde for en legeboks hun har med lyd og lys, og det synes hun er super. Efter ca. 1½-2 timer falder hun i søvn igen.

Har du nogen ide til hvad vi kan gøre, jeg er begyndt at savne min nattesøvn. Hun fylder 3 mdr om en uge. :)

Hilsen Mia

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. august 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Baby og søvn - 8 uger

Hej, Vi er førstegangsforældre til en pige på ca. 8 uger og kæmper med...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babymassage

Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.

De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.

Børn har...

Læs mere i Babylex

Tvillingefødsel

Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.

En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.

Man...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Endnu engang mange tak for dit svar her i den gode brevkasse. Jeg har anbefalet dig til dem jeg kender fordi du er SÅ god til at komme med nogle konkrete råd. Lige det som gør hverdagen lidt nemmere og knapt så frustrerende, så TAK for det!


Annonce