Brev:
Er jeg gravid eller ej

Hejsa
Jeg er en meget fortvivlet, måske gravid, ung kvinde på 23 år.
Det hele startede med at mig og min mand aftalte at vi ville prøve at blive gravide vel vidende at det tager tid sådan noget!
Allerede efter første måned fik jeg ingen menstruation og da jeg var gået 3 uger over tog jeg en test som viste negativ! Jeg gik til lægen som fortalte mig at det var meget normalt at gå lidt over og jeg skulle komme igen efter 3 måneder!
3 måneder efter var der ingen ændring og jeg gik til lægen! På det tidspunkt havde jeg haft lidt kvalme, men ikke ømme bryster eller andre tegn på gravititet! Lægen gav mig en henvisning til en speciallæge og mente at jeg er gået i stå!
3 en halv måned var nu gået og jeg fik ømme bryster og de blev mørkere! Jeg opdagede samtidig at jeg ...
... var hård lige under navlen som jeg ikke har været før! Så tænkte jeg nu må da der være noget og gik til lægen igen! Testen er stadig negativ og lægen mener ikke at jeg så kan være gravid!
Nu er der gået 4 måneder og jeg er ved at gå op i linien! Min mave vokser og vokser og er helt hård! Det skal siges at jeg er lidt kraftig så man kan umiddelbart ikke se graviditeten uden på tøjet, men maven har formet sig og jeg har mistet meget af min navle! Den er ikke dyb mere!
Jeg skal først scannes i September i forbindelse med specialklinikkens undersøgelse af, hvorfor jeg ingen menstruation har! Lægen er meget dårlig og spørger om jeg ikke bare har taget lidt på og snakker uden om!
Er sådan noget set før!?
Jeg prøver ikke at tænke på det, men det er næsten umuligt for mig!
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
17. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Hej Helen Kan man gøre noget ved hvornår ens lille baby sover? Vores...
13. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Hej Helen Vi har vores lille dreng på 2 uger og vores store dreng på snart...
5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.
Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...
23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.
Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...
Viden om børn:
Kræsenhed
Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.
Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.
Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.
I må respektere at der er noget mad,...
Taktilsansen
Der er 3 sanser, som er fundamentet for barnets motoriske udvikling, og som er helt centrale for barnets evne til at bearbejde og bruge sine sanser og de sanseindtryk, som barnet møder i hverdagen: Det er vestibulærsansen, taktilsansen og den proprioceptive sans.
Taktilsansen kaldes også berørings- og følesansen. Den er vigtig for barnets kropsbevidsthed, og den gør, at vi kan mærke varme, kulde, smerte, tryk mm. Børn som har problemer med deres taktile sans, vil ofte ikke bryde...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.








