Svar: Kondylomer?
Kære Sofus
Kondylomer eller kønsvorter er en kønssygdom, dvs at det smitter ved seksuel kontakt. De gør som regel ikke ondt, men kan klø meget. Hos nogen er kondylomerne flade og meget små og sidder enkeltvis, hos andre er de større og sidder i grupper, nærmest som 'blomkålshoveder'.
Det bedste du kan gøre er at få en tid til lægen, lægen vil måske kunne se om det er kondylomer bare ved at se på dem, og hvis han er i tvivl, vil han pensle dem med en speciel. Hvis det er kondylomer vil de blive hvide, der hvor han pensler, og så vil du blive sat i behandlig.
Det er meget vigtigt at blive behandlet, da det smitter meget. Det vil derfor være nødvendigt at du går til lægen så du, hvis det er kondylomer, ikke smitter din kæreste:o) Husk i øvrigt altid at bruge kondom.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Viden om børn:
Udvikling - børn
Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:
1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven
2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.
4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.
5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...
Brystspænding
Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.
Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.
Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
