Svar: Kondylomer?
Kære Sofus
Kondylomer eller kønsvorter er en kønssygdom, dvs at det smitter ved seksuel kontakt. De gør som regel ikke ondt, men kan klø meget. Hos nogen er kondylomerne flade og meget små og sidder enkeltvis, hos andre er de større og sidder i grupper, nærmest som 'blomkålshoveder'.
Det bedste du kan gøre er at få en tid til lægen, lægen vil måske kunne se om det er kondylomer bare ved at se på dem, og hvis han er i tvivl, vil han pensle dem med en speciel. Hvis det er kondylomer vil de blive hvide, der hvor han pensler, og så vil du blive sat i behandlig.
Det er meget vigtigt at blive behandlet, da det smitter meget. Det vil derfor være nødvendigt at du går til lægen så du, hvis det er kondylomer, ikke smitter din kæreste:o) Husk i øvrigt altid at bruge kondom.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Viden om børn:
K-vitamin til baby
Sundhedsstyrelsen (og WHO) anbefaler, at alle nyfødte babyer får K-vitamin lige efter fødslen. Dette gives som injektion i låret og er med til at forhindre indre blødninger. Når barnet har fået K-vitamin denne ene gang, skal det ikke gives igen.
Børn der ammes, får ikke ret meget K-vitamin via modermælken, og det betyder, at de har større risiko for K-vitaminmangel. K-vitamin dannes også i vores tarmsystem, og da nyfødte børn har et umodent tarmsystem, vil de ikke selv kunne...
Tun og børn
Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.
Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.
Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
