Annonce

Annonce

Svar: Når far skal putte - 4 mdr.


19. januar 2012

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Hej med dig

Næste gang dine forældre siger: "I skal lade hende skrige for ellers finder hun ud af at hvis hun skriger så kommer hendes mor" så svarer du: "Ja forhåbentlig!". For det er jo netop det jeres datter skal lære, at når hun er ked af det, så kommer hendes mor og faktisk så skal hun slet ikke nå dertil, hvor hun skriger ulykkeligt.

Jeres datter har brug for at vokse op med en tillid til at du (og naturligvis også hendes far) altid vil være der og hjælpe hende, når hun har brug for det. Og det lærer hun ved at I naturligvis er der. Det lærer hun ikke ved at få lov til at græde i længere tid og ikke ved at I lader hende skrige!

Det er rigtigt, at hvis I lader hende skrige, så vil hun naturligt på et tidspunkt holde op. Men det er ikke fordi hun er tryg. Jeg plejer at sammenligne det med dyreunger. Når mor forlader reden med dyreungerne, så piber de, men på et tidspunkt så holder de op og bliver helt stille. De stopper ikke fordi de ved at deres mor kommer tilbage lige om lidt, nej de stopper fordi det er farligt at ligge og pibe, for så tiltrækker de rovdyrene.

Når menneskebørn græder og man går, så stopper de også på et tidspunkt, sådan er det helt instinktivt, men de stopper ikke fordi de lærer at mor kommer lige om lidt. Jeg mener de stopper fordi det ikke nytter noget, de bliver ikke hørt, der er ingen som reagerer på deres ...


Annonce

... gråd. Jeg er derfor ikke tilhænger af at lade børn græde sig i søvn!

Jeg synes derfor du skal lytte til dit mødrene hjerte og tro på dig selv! At sige at du "ikke bare må komme springende" er noget vrøvl! :)

Og med hensyn til at få far på banen, så er det slet ikke noget problem. Det der er vigtigt lige nu er at far og datter bruger så meget tid sammen som muligt. De skal lege sammen, pludre sammen, tumle sammen. Far skal skifte jeres datter, give hende bad, kører hende i barnevognen, give hende skemad, når hun skal igang med det og hvis I en gang imellem giver flaske, så lad far give den.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Jo mere far deltager i alle disse ting, jo lettere vil han naturligt også have ved at tage over og putte en aften, hvis du ikke er hjemme. Og faktisk vil det være super fint at far deltager så meget som muligt i det hele, fordi det også gør barslen noget lettere for ham, når han skal tage over - og herunder burde I også overveje at supplere med en flaske. Netop fordi du skriver at far har barsel når jeres datter er 6 måneder.

I 6 måneders alderen har hun stadig behov for at få mælk ca. 6 gange i døgnet og det er lettest for far at sikre hende dette via flaske. Så en måde at få far mere på banen i forbindelse med putning, kunne f.eks. være at introducere en aftenflaske, som far så giver ...

Håber at du / I kan bruge dette videre :) Fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Akupunktur

Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.

Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.

Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...

Læs mere i Babylex

Barneseng

Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.

Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.

Den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for svar om valg af skole. Som altid er du utrolig dygtig til at "stille skarpt & zoome ind". Det er en gave!

kh Lene


Annonce