Annonce

Annonce

Brev:

Middagslur hjemme og i vuggestue


5. januar 2012

Kategori:
Alder:
16 mdr.

Middagslur hjemme og i vuggestue

Hej Helen.

Vores dreng på 16 måneder trives rigtig godt i sin vuggestue og sover typisk en middagslur fra kl. ca. 12.00 på mellem 1 ½ time-2 timer og 15 minutter. Han gik over til kun at sove én lur for et par måneder siden. Men til forskel fra i vuggestuen sover han kun mellem 45 minutter -1 time og 15 minutter herhjemme i weekenden.

Vi har forsøgt at putte ham og så gå en tur med ham henover ”det kritiske” 45 minutters punkt. Vi har forsøgt at putte ham uden at trille en lille tur med barnevognen (det plejer vi ellers) for at sikre, at han ikke vågner, når han skal skifte søvnfase, og vognen ikke triller længere. Vi har forsøgt at gå en tur med ham, når han vågner. Og vi har forsøgt at gå med barnevognen fra start til slut. Men uanset hvad sover han max 1 time og et kvarter – selv når vi går med ham under hele luren, vågner han på et tidspunkt på turen og ligger sig ikke til at sove igen.

Jeg synes ikke, at det er meget søvn i løbet af dagen for en aktiv og ...


Annonce

... energisk lille gut, der typisk sover 10-11 timer om natten (ofte med nogle opvågninger ind imellem). Han bliver heldigvis typisk ikke så træt, at han er umulig og pylret, men er selvfølgeligt godt brugt ud på eftermiddagen – især hvis vi også er ude af huset, og hans aftenputning fx bliver trukket lidt. Er han sløj, eller skal vi noget, vælger vi derfor nogle gange også stadig at putte ham til to lure i stedet, så han får lidt ekstra hvile og overskud, men med det resultat, at aftenputningen tit bliver senere end normalt, fordi han så ikke er træt til at sove til normal tid, hvis han har sovet om eftermiddagen.

Hvad tror du, at forskellen i hans søvn mellem vuggestue og hjemme skyldes? Er det bedst at fastholde rytmen med én lur både i vuggestue og hjemme uanset lurens længde og så bare putte ham det tidligere i weekenden, hvor han ikke har sovet så meget? Eller er det bedre at lade ham sove to lure hjemme, så han får lidt mere søvn i løbet af dagen?

Mange hilsener,
M.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.

Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?

Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tandbørstning

For at undgå huller i tænderne skal barnet have børstet tænder, ligeså snart den første lille tand bryder frem.

Det er vigtigt at børste tænderne to gange om dagen - morgen og aften.

Gør det til en vane at børste tænderne hver dag og på et tidspunkt, hvor det passer ind i jeres rutiner - f.eks. om morgenen, når I står op, og om aftenen inden barnet skal i seng.

Brug en blød tandbørste, som passer til barnet alder. Børst både indvendig og udvendigt på...

Læs mere i Babylex

Brystpumpe

En brystpumpe er en pumpe, som kan stimulere til mælkedannelse og som kan malke mælk ud af kvindens bryst.

Der findes både manuelle og elektriske brystpumper og hvilken type pumpe du bør vælge, afhænger helt af dit behov for udmalkning.

Den manuelle brystpumpe vil ofte være god, hvis man som kvinde ammer og kun en gang imellem - f.eks. i forbindelse med en enkelt tur i byen - har brug for at malke overskydende mælk ud. Det er altså en pumpe der fint kan bruges,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine tidligere svar som er virkelig brugbare.

Jeg er glad for din tilgang til barnet. Synes det kan virke meget frustrerende at der stilles store krav til de små og at der er en holdning til at man bare skal tage "kampen" med dem og dermed have sig et ulykkeligt barn. Så hvor er jeg glad for at have dig!

Med venlig hilsen
Pernille, mor til dreng på 6 måneder


Annonce