Annonce

Annonce

Brev:

Kæmper med tandbørstning og at blive vasket i hovedet


12. december 2011

Kategori:
Alder:
3 år

Kæmper med tandbørstning og at blive vasket i hovedet

Hej Helen : )

Vi oplever i øjeblikket konflikter med vores datter på 3 år. Vi siger ofte nej, irettesætter for til sidst at trøste.

Vi er godt klar over, at 3 års alderen kan være krævende og derfor vil vi gerne have nogle gode råd/guldkorn til at forstå vores kære lille datter bedre.

Jeg oplever for tiden at Emilie ikke altid vil i børnehave og at vi kommer skrigende derhen. Pædagogerne siger, at hun er glad og tilfreds, men dog også oplever lidt trods. Men de er selvfølgelig udemærket klar over hvad min mand og jeg skal stå model til nogle gange.

Emilie er mere mut end hun ...


Annonce

... plejer og bliver lettere "hys", hvis ikke lige man gør tingene, som hun vil etc. Men hun er også glad og vil gerne hjælpe til og elsker når vi laver puslespil, synger, læser bøger eller er ude i naturen.

Er det forkert, at hun får tøj på på puslebordet, vi veksler lidt mellem det og badeværelset?

Vi kæmper med tandbørstning og at blive vasket i hovedet, hvor hun resolut vender sig om og gemmer sig. Er det fordi hun gerne selv vil? Hun får hvis hun vil lov til, at børste lidt selv først og så tager vi over.

Hvor streng skal man være?
Alt i alt hvordan tackler vi det bedst?

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

1. oktober 2026 | Renlighed | 2 år, 7 mdr.

Blefri og tisser meget lidt

Kære Helen Min datter på 2 år og 7 måneder har nu været blefri i 4 måneder....

Læs hele brevet og Helens svar


1. oktober 2026 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.

Overgang fra middagsluren

Kære Helen. Tak for din brevkasse og for din tidligere hjælp. Nu har jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


9. september 2026 | Opdragelse | 2 år, 10 mdr.

Selvstændighedsfase og børnehaveopstart

Kære Helen Tak for dit tidligere svar - det hjalp rigtig meget, og vi fik...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Diverse | 2 år, 8 mdr.

Valg af børnehave - 2 år, 8 mdr.

Kære Helen Vi skriver angående vores dejlige datter, som er 2 år og 8...

Læs hele brevet og Helens svar


20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Klumpfod

Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.

Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.

Drenge fødes hyppigere...

Læs mere i Babylex

Autostol

Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.

Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.

For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.

Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

1000 tak for dit svar. Jeg blev meget glad for at læse dine kommentarer vedr. min "dårlige samvittighed" over at have sendt Caroline i vuggestue da hun blev storesøster. Det lettede virkeligt.

Carolines mor


Annonce