Annonce

Annonce

Svar: Projekt gå-selv og mælke-intolerance


26. juli 2004

Kategori:
Alder:
13 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære Iben

Med hensyn til at gå, så synes jeg ikke at du skal være bekymret. Så vidt jeg forstår ud af dit brev, så kan han jo godt kravle og har derfor lært sig det vigtige krydsmønster.

Et tegn til at kunne gå selv er at han rejser sig frit i rummet, altså at han fra at sidde, bliver i stand til at rejse sig op og stå frit. Du skriver at han står frit i rummet, så mon ikke han i øjeblikket har behov for den trygge hånd at holde sig til, men vil lære at slippe hånden forholdsvis hurtigt.

Det er fint at I sætter jer foran ham og lader ham gå imellem jer, så han på den måde lærer at gå selv, men samtidg ved at han kun skal to skridt frem, så kommer han i favn.

Derudover så vil det være en rigtig god idé at købe en gåvogn. Ikke en vogn til at sidde i! med en vogn, som han skubber frem for sig. På den måde har han noget at holde i, som ikke er jer og vil langsomt lære at slippe. Nogle vogne kører lidt for hurtigt til at barnet kan følge med, her kan det være en god idé at lægge en betonsten eller nogle tunge bøger i vognen.

Med hensyn til mælk og allergi, så vil barnet hvis det er overfølsom for mælk ofte have opkastning og diarré, høfeber med symptomer fra øjne og næse, astma og/eller eksem. Oftest er der symptomer fra mere end et organsystem, men i nogle tilfælde er det eneste symptom et svært og vedvarende børneeksem.

Symptomerne kan komme umiddelbart efter, at barnet har drukket mælk eller spist noget med mælk i, men reaktionen kan også vise sig senere.

Man taler om laktose-malabsorption eller mælke-intolerance, når det ikke er proteinerne i mælken, men mælkesukker (laktose) man har ...


Annonce

... problemer med.

Laktose-malabsorption er en ikke-allergisk fødevareoverfølsomhed. Ved laktose-malabsorption har man for lidt af enzymet laktase i tarmen. Det betyder, at laktosen kommer ufordøjet ned i tyktarmen, hvor den giver mavesmerter og diarré. Det er ubehageligt, men ikke farligt.

Ved laktose-malabsorption kan man ofte tåle moderate mængder mælk, og man kan som regel spise ost. Det kan være medfødt eller komme senere i livet. Den medfødte variant er meget sjælden og ses allerede, mens barnet ammes, da modermælk indeholder laktose. Barnet trives ikke og har sure afføringer.

Som regel opstår laktose-malabsorption først i 2-4 årsalderen, men kan komme senere. Det kan også opstå ved sygdomme, der påvirker slimhinderne i tarmen, fx ubehandlet cøliaki.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Da din søn ikke har haft diarré eller på anden måde været dårlig, når han har indtaget fødevarer med mælk, så vil jeg formode at han godt kan tåle mælk. Han har jo faktisk haft det modsatte:o)

Hvis du stadig er usikker på det, så vil lægen efter ferien kunne lave en priktest eller tage en blodprøve og vurdere hvorvidt han har en allergisk reaktion. Hvis disse prøver skal vise noget, så er det dog vigtigt at han ikke har været uden denne kost, men stadig får et indtag af mælk dagligt.

Som du beskriver det, så vil jeg tro at han har reageret med mavekneb, fordi han har været syg og har pludselig har fået en forholdsvis stor mængde mælk ned i en ellers tom mave.

Jeg synes du skal prøve at give ham lidt mælk igen, prøv i første omgang i små mængder, prøv også at give ham lidt yoghurt og se hvad der sker.

Fortsat held og lykke med ham.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

9. august 2025 | Diverse | 18 mdr.

Skedeindgang - pige 18 mdr.

Kære helen Jeg har et lidt spøjst spørgsmål. Men forleden da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystbetændelse

I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.

Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.

Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...

Læs mere i Babylex

Ærter

Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.

Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.

Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.

Ærter indeholder protein, samt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

TAK for din fantastiske brevkasse! Jeg har overhovedet ikke tal på, hvor mange gange jeg har hentet uvurderlig hjælp ved at læse dine svar på alle mulige problematikker om tør hud, sutteflaske, søvn, afføring, øjenbetændelse osv. osv.

1000, 1000 tak!

Du gør livet nemmere for nybagte forældre og deres afkom. 😊

De bedste hilsner fra
Lise, mor til dejlige Anna på snart 5 mdr.


Annonce