Brev:
Sove på eget værelse - 7 mdr.
Hej Helen,
Min søn har aldrig været ked af at sove i egen seng. Jeg kan ikke mærke at det gør en forskel for ham om han ligger i vores dobbeltseng el i sin egen ved siden af vores.
Det er egentligt underligt da jeg er meget sammen med ham og kun har været fra ham et par timer siden han blev født, dog er han jo med faderen alene i lejligheden mens jeg også er hjemme, så man kunne jo tro at jeg havde gjort ham meget mor-glad, men han virker ikke på den måde morsyg el tryghedssøgende. Når han nogle nætter ligger i vores seng er det mest fordi det er nemmest for mig, men til gengæld sover jeg ikke nær så godt m ham i sengen.
Ingen af os har travlt med at han skal sove på eget værelse men det kunne være rart at gøre på et ...
... tidspunkt hvor det er mindst muligt 'traumatisk' for ham. Hvornår er det kan man sige noget om det?
Det skal lige tilføjes at vi nynner ham i søvn, det tager ca fem min før han sover. Han vågner selv til flaske kl 23 ca, men enkelte gange først kl 00 el 01! Om morgenen er det som regel allerede kl 4.30/5 at han får flaske. Ellers sover han, men møver da rundt mm men ikke noget videre. Ofte vågner han kl tre ca og ligger og snakker og griner og skal lige ' forklares' at det stadig er nat og lulles i søvn igen ( og der er ofte her jeg har taget ham over til mig simpelthen fordi jeg får ondt i ryggen af at stå bøjet i for lang tid over tremmesengen).
Han bruger i øvrigt ikke sut, sutteklud el tommelfinger.
Med venlig hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
Viden om børn:
Modermælkserstatning
Modermælkserstatning gives til børn, der ikke ammes eller tilbydes udmalket modermælk - og modermælkserstatning kan gives fra fødslen. Modermælkserstatning er sammensat, så det ligner modermælken mest muligt, og børn udvikler sig og trives rigtig godt på modermælkserstatning.
Modermælkserstatninger har et højere indhold af protein, mineraler og vitaminer, end man ser i modermælk. Det skyldes, at barnet ikke kan optage næringstofferne helt på samme måde. Modermælkserstatning...
Børn i bilen
Der er fem gode huskeregler, når du skal transportere dit barn i bilen:
1. Det er vigtigt at barnets autostol passer til både barn og bil. Tag derfor både barn og bil med, når du køber autostol.
2. Sørg for at autostolen sættes korrekt fast. Følg brugsanvisningen og stram selerne så godt til som muligt, så stolen er godt fastspændt til sædet i bilen.
3. Vælg bagudvendt autostol så længe som muligt. Det er mest sikkert for barnet.
4....
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.
Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!
Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.
Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!
De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.
Familien S