Annonce

Annonce

Brev:

Laaaaaaang putning om aftenen!


2. august 2011

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Laaaaaaang putning om aftenen!

Hej Helen og velkommen tilbage fra ferie, håber du har nydt den :-)

Nå, - vores dejlige skønne dreng på 11 måneder + 2 uger, har den sidste måned været godt gedigen svær at putte.

Vi har faste putteritualer; spiser godnatgrød kl 19.00, går derefter i bad og er i seng ca kl.19.45. Her synger vi godnatsange imens han trisser rundt i tremmesengen, rejser sig, sætter sig, ruller rundt i dynen og vifter med sin sovekanin.

Når vi har sunget, lægger vi ham ned og tilbyder ham vand af flaske, - den er han dog mindre og mindre interesseret i, hvilket jo egentlig er ok, han har fået vand til godnatgrøden så han burde ikke være tørstig eller sulten.

Herefter kysser vi godnat og går.
Vi kan høre i babyalarmen at han rejser sig i sengen med det samme og så begynder snakkeriet.
Baaaababababababa!! Osv. Vi er glade for at han ikke er ked af det og vi går ned til ham igen efter 5-7 minutter og lægger ham igen. Og sådan fortsætter vi i op til en time.
Han bliver jo selvfølgelig træt og til sidst sidder en af os hos ham med en hånd på ryggen (lægger sig ofte på maven) indtil han sover.

Her til aften blev han dog rigtig ked af det, også selvom vi blev derinde, da vi kunne høre at nu var det tid til at nusse på ryggen, og jeg måtte tage ham op, ...


Annonce

... hvorefter han gik ud som et lys på min skulder.

Han er lige startet i vuggestue, - det er kun 2 dag han er afsted, så der er selvfølgelig også noget der skal bearbejdes, men de lange putninger har stået på i en god måned nu.

Vi er i tvivl om, hvorvidt han sover for meget i løbet af dagen. Hvis man kigger rent timemæssigt så gør han ikke, han sover fra 9 til 10.30 og igen fra 14 til 15. Så han slumrer ikke dagen væk.

Han har dog aldrig taget de lange marathonlure om dagen, til gengæld har han sovet ret sammenhængene om natten fra han var spæd.
Kan det allerede være tid til at udfase formiddagsluren og så håbe på en lidt længere lur fra ved en 11.30 tiden?
Vuggestuen putter til middagslur på dette tidspunkt.

En anden teori, luftet af mormor, er at han bliver kvikket op af badet og derfor ikke har den ro i kroppen som kræves for en dejlig putning?

Vi har overvejet simpelthen at blive inde hos ham og ikke gå fra ham før han sover, idet der sker rigtigt meget i hans liv pt, men skal vi så konstant lægge ham ned eller skal han have lov til at tulre og mase rundt i sengen?

Håber du kan hjælpe os, vi er er lidt rådvilde og synes også det er trist, hvis han vænner sig til at putning skal tage 1 time.

Mange Hilsner
Helene og Henrik

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

24. juli 2025 | Opdragelse | 13 mdr.

Bedre spisevaner og bideri

Kære Helen, Du har tidligere hjulpet os med gode råd og ro i maven, så jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.

Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad

Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...

Læs hele brevet og Helens svar


21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Hjælp til putning - 13 mdr.

Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omega-3 til gravide

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).

Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.

Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...

Læs mere i Babylex

Hofteklik

Alle nyfødte undersøges for hofteklik - også kaldet hofteskred eller hofteledsdysplasi. Det ses hos ca. 1% af alle børn. Det opdages ofte ved, at man kan høre et lille klik, når barnets ben drejes op mod maven og udad. Det skyldes, at lårbenshovedet kan glide ud af hofteskålen ved denne bevægelse.

Hvis man har mistanke om, at barnet har en medfødt hoftefejl, så vil barnet blive undersøgt med ultralyd. Hvis barnet har hofteklik, skal det behandles med en skinne, der holder benene...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Allerførst så tusind tak for din fantastiske brevkasse. Jeg har fulgt den på sidelinjen i et par måneder og er meget imponerede over dine gode råd og vejledninger

Mor til Sille 7 måneder


Annonce