Annonce

Annonce

Brev:

Brystbetændelse igen og for lidt mælk


2. juni 2011

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Brystbetændelse igen og for lidt mælk

Kære Helen,

Nu har vi fået lillebror og han er blevet tre uger gammel. Han er en god dreng, men jeg har desværre været så uheldig at få brystbetændelse… for anden gang. For to uger siden i højre bryst og nu i venstre bryst.

Jeg er virkelig ked af det og kan ikke forstå hvorfor, især nu anden gang. Det er hårdt at være syg med influenzalignende symptomer og så skulle tage sig af en lille. Det er ikke spor rart at skulle tage antibiotika igen og især ikke fordi det giver den lille diarre og rød numse.

Jeg har fået mærkbart mindre mælk. Natten inden jeg begyndte behandlingen havde jeg det meget skidt og vi fik næsten ikke sovet fordi han hele tiden ville sutte. Og jeg lod ham gøre det fordi jeg tænkte at jeg nok ville få mere mælk ved at lægge ham til. Men han virkede ikke til at få sin sult stillet. Hans afføring blev sparsom og lysegrøn – sådan var den hele dagen i går – og jeg har fået så ømme brystvorter at jeg i går i stedet begyndte at malke ud og supplere med modermælkserstatning.

Nu hvor jeg malker ud kan jeg tydeligt se at jeg ikke har særlig meget mælk og ...


Annonce

... jeg er simpelthen så ked af det, ikke nok med at jeg er syg og har det elendigt, jeg er så bange for at mælken ikke kommer tilbage.

Jeg ønsker virkelig at fortsætte med at amme. Det har været meget smertefuldt, og først for et par dage siden syntes jeg det begyndte at være til at holde ud for smerter. Og så sker det her!

Hvordan kan jeg undgå at få brystbetændelse igen? For hvis det kan komme tilbage én gang kan det sikkert komme flere gange. Lægen sagde sådan lidt henkastet at infektionen nok ikke var blevet slået helt ned første gang. Men kan det være at min mand også bærer rundt på den bakterie, at jeg har smittet ham og han så har smittet mig igen, eller hvor kan det komme fra?
Og hvordan kan jeg fortsætte med at amme og hvad kan jeg gøre for at få mælken tilbage?

Jeg malker som sagt ud siden i går sidst på eftermiddagen, jeg forsøgte at lægge ham til tidligt i morges, men det gjorde så vanvittigt ondt og han fik ikke rigtig noget, så jeg tog ham væk efter tre-fire minutter.

Jeg håber du vil give mig nogle gode råd, tak for hjælpen!

Kærlig hilsen
en syg mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.

Amning før og efter fødsel

Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fødder

På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.

Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...

Læs mere i Babylex

Børn i bilen

Der er fem gode huskeregler, når du skal transportere dit barn i bilen:

1. Det er vigtigt at barnets autostol passer til både barn og bil. Tag derfor både barn og bil med, når du køber autostol.

2. Sørg for at autostolen sættes korrekt fast. Følg brugsanvisningen og stram selerne så godt til som muligt, så stolen er godt fastspændt til sædet i bilen.

3. Vælg bagudvendt autostol så længe som muligt. Det er mest sikkert for barnet.

4....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for din plan for dagen, både hvad angår søvn og mad. Det er lykkes os at overholde din plan og det har været guld værd. Nu sover vi alle sammen meget bedre om natten.

De sidste 3 uger, har han faktisk kunne sove fra kl. 20 til 06 hver nat - og det er fantastisk, før vågnede han en gang i timen!

Tak fra drengens forældre


Annonce