Annonce

Annonce

Brev:

Brystbetændelse igen og for lidt mælk


2. juni 2011

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Brystbetændelse igen og for lidt mælk

Kære Helen,

Nu har vi fået lillebror og han er blevet tre uger gammel. Han er en god dreng, men jeg har desværre været så uheldig at få brystbetændelse… for anden gang. For to uger siden i højre bryst og nu i venstre bryst.

Jeg er virkelig ked af det og kan ikke forstå hvorfor, især nu anden gang. Det er hårdt at være syg med influenzalignende symptomer og så skulle tage sig af en lille. Det er ikke spor rart at skulle tage antibiotika igen og især ikke fordi det giver den lille diarre og rød numse.

Jeg har fået mærkbart mindre mælk. Natten inden jeg begyndte behandlingen havde jeg det meget skidt og vi fik næsten ikke sovet fordi han hele tiden ville sutte. Og jeg lod ham gøre det fordi jeg tænkte at jeg nok ville få mere mælk ved at lægge ham til. Men han virkede ikke til at få sin sult stillet. Hans afføring blev sparsom og lysegrøn – sådan var den hele dagen i går – og jeg har fået så ømme brystvorter at jeg i går i stedet begyndte at malke ud og supplere med modermælkserstatning.

Nu hvor jeg malker ud kan jeg tydeligt se at jeg ikke har særlig meget mælk og ...


Annonce

... jeg er simpelthen så ked af det, ikke nok med at jeg er syg og har det elendigt, jeg er så bange for at mælken ikke kommer tilbage.

Jeg ønsker virkelig at fortsætte med at amme. Det har været meget smertefuldt, og først for et par dage siden syntes jeg det begyndte at være til at holde ud for smerter. Og så sker det her!

Hvordan kan jeg undgå at få brystbetændelse igen? For hvis det kan komme tilbage én gang kan det sikkert komme flere gange. Lægen sagde sådan lidt henkastet at infektionen nok ikke var blevet slået helt ned første gang. Men kan det være at min mand også bærer rundt på den bakterie, at jeg har smittet ham og han så har smittet mig igen, eller hvor kan det komme fra?
Og hvordan kan jeg fortsætte med at amme og hvad kan jeg gøre for at få mælken tilbage?

Jeg malker som sagt ud siden i går sidst på eftermiddagen, jeg forsøgte at lægge ham til tidligt i morges, men det gjorde så vanvittigt ondt og han fik ikke rigtig noget, så jeg tog ham væk efter tre-fire minutter.

Jeg håber du vil give mig nogle gode råd, tak for hjælpen!

Kærlig hilsen
en syg mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas på din babys sarte hud

Sådan undgår du unødig kemi på puslepladsen
Som forælder vil man altid gøre det bedste for sit barn – også når det kommer til pleje af den særligt sarte babyhud. Men det kan være forvirrende og svært at finde rundt i, hvad der er sundt for huden og sikkert at bruge. Ved at vælge produkter, ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....

Læs hele brevet og Helens svar


7. november 2024 | Udstyr | 0 mdr.

Uld til baby, hvordan?

Kære Helen. Jeg har termin om 14 dage og tror, at jeg efterhånden er så...

Læs hele brevet og Helens svar


3. oktober 2024 | Transport og ferie | 0 mdr.

Autostol nyfødt

Kære Helen Vi er for 3 uger siden blevet forældre til en lille dreng, og vi...

Læs hele brevet og Helens svar


30. september 2024 | Udstyr | 0 mdr.

Lammeskind til baby

Kære Helen Graviditeten skrider fremad og vi er efterhånden ved at have styr...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sushi til børn

Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:

- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.

- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.

- Børn under 3 år må højst spise 25...

Læs mere i Babylex

Omega-3 til gravide

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).

Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.

Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Der er ingen tvivl om at Helen er en sundhedsplejerske med hjertet på rette sted og det betyder meget for mig i perioder hvor jeg har været usikker på nogle ting.

Camilla Martin


Annonce