Brev:
Madplan og portionsstørrelser

Hej Helen
Så er vores mindste søn 7 mdr., og i den forbindelse har jeg først og fremmest brug for en madplan med udgangspunkt i morgenmad kl. 7.30.
Som det ser ud lige nu, får han mad ifølge din madplan for 6 mdr. og altså også flasker derefter, dvs. inden begge lure samt aften og nat, 4 flasker i alt pr. døgn. Derudover ammer jeg tidlig morgen som den eneste amning. Dvs. han får i alt 5 mælkemåltider.
Han sover (det er nyt) nu i egen seng, der er klods op af min side af dobbeltsengen.
Mit spørgsmål går på, hvilke(n) flaske(r) skal droppes nu?
Hvor store portioner bør flaskerne være til hvilke flaskemåltider? Ønsker nemlig en god rytme, hvor der er appetit til både ”rigtig” mad og flaskerne.
Næste spørgsmål er portionsstørrelser ved grød/mos? Bør det stadig være max ½-3/4 dl for at sikre plads til mælken, eller hvordan er det nu lige?
Hvad er hans mælkebehov her i 7-mdrs-alderen?
Dernæst: Er det ok, at hans ”sene-aften” flaske først typisk ligger kl. ca. ved 2-4-tiden om morgenen, hvor han melder sig og tager ca. 200ml, eller hvornår han nu lige melder sig om natten?
Eller skal jeg tage ham op af hans seng ved 23-24-tiden og give ham den sene-aften flaske uden, at han melder sig der, eller skal jeg lade ham styre det?
Når kl. er ca. 5-6, vågner han også, jeg tager ham over i min seng og ammer ham liggende, og vi sover videre. Jeg ved ikke, om han der tager 5ml eller 200ml, men det virker som om, jeg ikke har meget tilbage i brystet, tja, faktisk intet, så jeg forstår ikke helt, hvorfor han ikke er sulten til morgenmad. Han får sin tidlige aftenflaske kl. ca. 19-20, som regel 200-270 ml.
Han er ...
... de sidste par dage begyndt ikke rigtigt at virke sulten, især ikke morgenmad, formiddagsfrugt og frokost. Han plejer ellers at spise så fint, og jeg forsøger at lave lækre retter til ham fx med laks, torsk og kylling samt varierende grøntsager dertil.
Da han i går meget bestemt afviste sin kogte kylling m majs og en lille smule karry til frokost, som ellers er en af hans livretter, prøvede jeg for sjov at tilbyde ham noget af det rugbrød, jeg selv sad og spiste. Det ville han rigtigt gerne. Han er meget interesseret i vores mad og kan græde, når han ikke må få det.
Kan han allerede være klar til rugbrød nu? Synes det er tidligt? Det virker som om, grød/mos keder ham. Jeg ville ønske, at han gad sin morgenmad, tænker, at han må da være sulten de morgener, hvor hans sene aftenflaske har været 23.30 og så ikke har fået andet tidlig morgen end mit bryst (=ingenting, tror jeg). Men nej, ikke efter 8 timer uden mad er han interesseret i sin havregrød???? Er det ikke underligt?
Jeg vil tro, at hans mælkeindtag pr. døgn lige nu som regel er omkring 800-900 ml plus den ene amning, som størrelsesmæssigt står hen i det uvisse. Han er en stor lang dreng på lidt over 10 kg (fødselsvægt 4060g).
Jeg savner råd og vejledning om hvilken mad hvornår samt portionsstørrelser dertil. Jeg er rigtigt godt rundforvirret :o), for nu gik det ellers lige så godt.
Jeg er ikke bekymret for ham, for han er jo stor, fin og aktiv, men jeg ønsker blot at give ham den korrekte ernæring.
Håber du finder hoved og hale i mit brev.
Glæder mig til at høre om dine foreslag :o)
Rigtig god påske til dig og din familie.
Kærlig hilsen
Mor til 2
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
Viden om børn:
Vælling
Vælling er en tilskudsblanding, og det minder i sammensætning om en tynd grød. Tilskudsblading adskiller sig fra modermælkserstatning ved at have et højere indhold af protein og visse mineraler. I følge sundhedsstyrelsen er der ikke grund til at give barnet tilskudsblanding fremfor modermælkserstatning. Og børn der bliver ammet har heller ikke ernæringsmæssigt brug for at få vælling.
Vælling kan tidligst gives til barnet fra 6 mdr.´s alderen, og det anbefales, at man ikke giver...
Hår - babys hårpragt
Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.
Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.
De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Når man læser din brevkasse får man indtryk af at mødre har lettere ved at betro sig til dig via brevkassen, samt at du ligesom kan noget i forhold til at "ramme" plet i forhold til, hvad det er folk har behov for.
For mit vedkommende har dine svar kunne give mig noget andet og mere værdifuldt i forhold til min rolle som mor som mine egne sundhedsplejersker (jeg har haft en 4 - 5 stykker) ikke har kunne give mig.
Tak fra en taknemmelig mor





