Annonce

Annonce

Brev:

Gråd og afvisning af skemad


29. marts 2011

Alder:
7 mdr.

Gråd og afvisning af skemad

Kære Helen,

Håber du kan hjælpe mig, da spisning hos os lige nu er et stort kaos.

Min søn er nu 7 mdr. Blev ammet fuldt til 4,5 mdr og langsomt blev risgrød introduceret - siden majsgrød med frugtmos og lidt øllebrød og havregrød - og derefter kartoffelmos med forskelligt grøntmos. Udover amning, er langsomt tilføjet lidt MME og vælling da amningen er ved at fase ud (det går lidt op og ned).

Der har dog aldrig været en sikkerhed i spisningen... jeg er evigt i tvivl om det er fordi der i perioder har været tilbudt for meget, han ikke kan lide maden eller hvad.

Status lige nu er kaos og ikke meget bliver indtaget og han higer hele tiden efter bryst og græder ved måltider og om natten. Om dagen er han ellers en glad og aktiv lille fyr der pludrer og møver sig rundt på gulvet. Han er en slank baby der lige holder sin kurve og ligger på midten.

Lige nu:
6.30 amning
8.30 risgrød eller øllegrød med lidt frugtmos (appetitten er svingende, fra 0.5 til 1 dl)
9.30 lidt amning eller vælling eller MME før minilur på 30 min. (amning hvis jeg har noget og han har spist grød - ellers vælling eller MME 100 ml - han vil ikke have mere)
11.30 risgrød hvis han ikke ville spise kl. 8.30 ellers 100 ml vælling (han vil ikke have mere)
12-15 middagslur - fungerer super godt
15 frugtgrød - spiser oftest en fin portion
17 amning og minilur på 30 min (har de ...


Annonce

... seneste dage sprunget denne amning over - nogle dage givet lidt MME max 100 ml bliver drukket)
19 grøntsagsmos - han spiser tre skefulde og begynder at skrupskrige og vil kun have bryst - jeg kan intet gøre - han er helt væk - skriger hvis jeg tilbyder MME, hvis jeg giver nattøj på, prøver at trøste - han falder først til ro når ham bliver lagt til... Jeg tænker han enten ikke får nok amning/nærhed? eller at jeg skal tage og stoppe amningen helt og høre skrig i x dage og så kan han spise? eller?

Jeg er ikke kommet så meget videre med mere varieret mad, da dette altid kun næsten har fungeret - han har aldrig rigtigt spist meget og jeg har kogt og blendet for at lave lækker mos uden det er spist med stor glæde - måske han er blevet for stor til denne rytme?

Frem til 5 mdr. sov han uden afbrydelse 8-10 timer om natten, nu vågner han mange gange og vil ammes - ja han er jo nok sulten - her har jeg dog lukket køkkenet for at han skulle spise om dagen.

Det skal siges at han elsker at sidde i køkkenet og se mig lave mad - han kigger og åbner mund og laver lyde...

Jeg ville gerne frem til at han med glæde foretrak skemad og glemte mit bryst, fremfor at han skriger ved mangel på bryst og overlever med skemad - er det en naturlov eller er der en løsning ?

Håber du kan bringe ro og klarhed til mig, så min søn kan få den mad han skal.

Med venlig hilsen
Trine

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Har vi sprunget seperationsangsten over?

Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.

Mælk flere gange hver nat

Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

Opvågninger om natten - 8.5 måned

Kære Helen. Vores datter er 8.5 måned og er i 5 måneders tid vågnet hver...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fedtcreme - fedtprocent

Der findes rigtig mange forskellige cremer på markedet, og til behandling af børneeksem er det en god idé at vælge fedtcreme. Jo højere fedtprocent cremen har, jo mere fedtet og klistret vil den ofte være - og dermed også for mange mere ubehagelig. Derfor er det en god idé at vælge så fed en creme som muligt, som samtidig virker behagelig - og til behandling af børneeksem i ansigtet er det ofte en god idé at vælge en creme med en fedtprocent omkring 30-40%. Det er ofte også en god idé at...

Læs mere i Babylex

Drikkevarer til børn

Små børn bør drikke mælk og vand.

½ liter mælkeprodukt om dagen:
Det anbefales, at børn og voksne drikker ca. ½ liter mælkeprodukt om dagen. Til børn i alderen 1-2 år anbefales mælkeprodukter med 1.5% fedtindhold (letmælk), og til børn i alderen 2-3 år anbefales det at drikke og spise mere fedtfattigt - det vil sige skummet-, mini- og kærnemælk og lette surmælksprodukter. Nogle børn kan dog godt have brug for letmælk og letmælksprodukter frem mod 3 års alderen.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tak for dine sidste meget brugbare svar – de har været en rigtig god hjælp og inspiration i hverdagen. Så tak for det!

1000 tak for en super brevkasse – glæder mig altid til at høre dine tanker og svar.

Kærlig hilsen den glade mor.


Annonce