Annonce

Annonce

Brev:

Rytmerod


28. marts 2011

Alder:
5 mdr.

Rytmerod

Kære Helen

Tak for dine tidligere svar – de har været meget brugbare. Nu skriver jeg imidlertid igen.

Det drejer sig om Alexanders måltider og rytme over dagen (og lidt nat). Vi er for 14 dage siden begyndt på hirsegrød og skal nu introducere grøntsagsmos. Men jeg synes rytmen roder lidt pt. Det ser nogenlunde således ud:

06:30-7:00 vågner og får ½ -1 dl grød plus lidt vand af kop.

08:30 ammes og sover lur (drikker kun 10 minutter maks.) Sover mellem 30 min og 1 ½ time.

11:30 ammes igen og leger eller vi går tur osv.

- Sover lur på et eller andet tidspunkt her.

14-15-16 tiden ammes igen (her roder det lidt) Får nogle gang mme her for at han skal blive godt mæt og fordi jeg ikke føler jeg har mælk nok.

18-18:30 ammes og sover aftenlur.

20-21 får mme og spiser mellem 100ml og 225ml – stor variation efter vi er begyndt på grøden. Puttes til natten.

Ammes igen omkring kl. 01 og igen 04. ...


Annonce

... Nogle gange kun omkring kl. 03-04.

Åhh jeg synes det roder lidt. Natten var ellers blevet så god kun med den ene amning omkring kl. 03, men nu er han meget urolig og ligger og klynker flere gange hvor han får sutten. Han sparker meget med benene og strækker dem i vejret. Ofte med lukkede øjne. Når han ammes spiser han længe synes jeg omkring 15-20 minutter.

Ligeledes er han meget urolig under amningerne og flaskegivning. Laver flitsbue begge veje og drejer sig i alle retninger. Det er lidt af en ’kamp’.

Han får 1ml lactulose morgen og aften for at hjælpe maven (efter aftale med sundhedsplejersken). Har afføring hver dag eller hver anden dag.

Helen, jeg har brug for hjælp til en god rytme – især nu hvor jeg også vil introducere mos. Hvad mener du og hvor meget mos skal han have? Hvorfor tror du han er så urolig? Skal jeg stoppe lactulosen?

Han er 5 mdr. den 1.4 og vejer 8.5kg, 72 cm lang.

Kærlig Hilsen
S

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vugge - møbel

En vugge er en lille babyseng, der kan vugges/gynges. At bruge en vugge har mange fordele, da det er med til at stimulere barnets ligevægtsorgan og dermed har betydning for barnets videre udvikling. Samtidig er en vugge ofte mindre end en tremmeseng, hvilket er med til at gøre den tryg for baby at sove i - mange børn kan sove i en vugge de første 3-4 måneder.

Der findes mange forskellige vugger på markedet, og i mange familier er en vugge også noget, der går i arv. Nogle vugger...

Læs mere i Babylex

Bæresele

En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.

I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.

Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Så lykkedes det! Efter så mange måneder, er Johan faldet i søvn i sin barnevogn, op til flere gange.

Jeg har idag vækket ham en halv time før han plejer at vågne, og nu har han sovet 45 min. formiddag (barnevogn), og ligger nu pt. og sover middagslur (indtil nu en time). Så jeg kan slet ikke få armene ned:)

Vi ser om vi kan hoppe på togene i tide, tak for hjælpen:)

Venlig hilsen
Kathrine, mor til Johan på 6 måneder


Annonce